Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Künast győzelemre játszik című cikkében tudósít arról, hogy a Zöldek frakcióvezetőjét vasárnap Berlinben pártja főpolgármester-jelöltjévé választották. A politikus asszony csak pénteken beszélt arról, hogy ő lesz Klaus Wowereit (SPD) főpolgármester kihívója. A Zöldek tartományi kongresszusán vasárnap előterjesztettek egy ilyen értelmű határozati javaslatot, melyet a küldöttek ellenszavazat nélkül elfogadtak. A közvélemény-kutatások alapján Berlinben jók a Zöldek esélyei arra, hogy 2011. szeptember 18-ától ők vegyék át a város politikai vezetését, véget vetve a várost 2002 óta irányító vörös-vörös koalíció munkájának. Künast beszédében kijelentette, a Zöldek készek arra, hogy kormányzati felelősséget vállaljanak Berlinben. Ugyanakkor hangsúlyozta, a Zöldek nem csak a közvélemény-kutatásra alapoznak. Elmondta, nem fogják elveszíteni a realitásérzéküket, egyúttal hangsúlyozta: „Én kizárólag győzelemre játszom. Főpolgármester akarok lenni.” Közvetve azt is érzékeltette, hogy egy esetleges SPD-győzelem esetén továbbra is az országos politikában kíván dolgozni.
Wowereit korábban bírálta Künastot és „retúrjegy nélküli” jelöltséget követelt tőle. A pártkongresszust eredetileg szombatra tervezték, és azért halasztották el, hogy minél több berlini zöldszimpatizáns részt vehessen az alsó-szászországi Gorlebenben az atomhulladék- szállító Castor vonat elleni tiltakozásokon. Renate Künast 2011-es főpolgármester-jelöltségének jelentősége messze túlmutat a főváros határain. A Zöldek más tartományban is megpróbálnak győzni – mindenekelőtt Baden-Württembergben. Így a Zöldek régi harcosának a hét végén bejelentett főpolgármester-jelöltségével a teljes pártnak kívánnak lendületet adni a 2011-es szuperválasztási évben, amikor hat tartományi voksolás lesz napirenden.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Roland Nelles Westerwelle a blokádtörőt alakítja című cikkében elemzi a berlini külügyminiszter közel-keleti terveit. Guido Westerwelle miniszterként immár negyedszer látogatott el a Közel-Keletre. Miután miniszteri indulását számos botrány kísérte, most teljesen a szakpolitikára figyel, és szeretné, ha komolyan vennék. A közel-keleti út igazi célja és egyben csúcspontja a miniszter rövid hétfői vizitje a Gázai-övezetben. Német kormánytag először látogat ide, amióta az izraeli hadsereg 2007 végén lezárta a területet. Westerwellét saját minisztériuma kifejezetten eltanácsolja a látogatástól. A Hamász képviselőivel nem találkozik, mindössze megtekint egy víztisztító művet. Az uniós pénzből épülő üzem igen fontos az övezet számára, de az építkezés az izraeli blokád miatt alig halad.
A német politikus gázai látogatása ebben az időben szimbolikus értékkel bír. Westerwelle üzenete, hogy Izrael végre lazítson a gázai blokádon. A katasztrofális humanitárius helyzeten a júliusi embargóenyhítés alig változtatott. Izrael éberséggel és elfojtott ellenszenvvel figyeli a német politikus útját. Benjamin Netanjahu és kormánya boldog, hogy a merényletek ritkábbak lettek, amit elsősorban a blokádnak tudnak be. Westerwelle párttársa, Dirk Niebel nemzetközi fejlesztési miniszter nyári útját korábban botrány kísérte. Izrael akkor megtagadta az FDP politikusának, hogy beutazzon a Gázai övezetbe. Westerwelle tudja, hogy a palesztinok jogainak hangsúlyozásával Izraelben nem csak barátokat gyűjt magának. A politikus védelmezte Izrael jogát a létezéshez, és szembeszállt Iránnal, mely ma a zsidó állam első számú ellensége. „Izrael biztonsága nem lehet alku tárgya” – nyilatkozta Westerwelle.
Halálos tűz volt Csömenden