Euróeső a zöldgazdáknak

Kevesebb támogatás jut majd a német gazdáknak – a Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen ismerteti a brüsszeli mezőgazdasági tervek németországi hatásait. A Focus című müncheni magazin a német önkormányzatok sanyarú helyzetéről ír.

2010. 11. 19. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilap Kevesebb brüsszeli támogatás a német gazdáknak című cikkében tudósít az uniós tervek várható hatásairól, eszerint a német gazdák csökkenő uniós pénzmennyiséggel számolhatnak a jövőben. A 2013 utáni támogatásokra vonatkozó terveit csütörtökön ismertette a brüsszeli szakhatóság. Dacian Ciolos uniós mezőgazdasági biztos a jövőben igazságosabbá tenné a támogatások elosztását. A változás haszonélvezői elsősorban a kelet-európai gazdák lesznek, akik eddig igen kevés területalapú támogatásban részesültek, miközben a német nagygazdaságok juttatása ezután csökken majd. Nem kevés pénzről, 56 milliárd euróról van szó – az uniós költségvetés legnagyobb tételéről. A német gazdák Brüsszelből egész pontosan 6,9 milliárdot kapnak a várható döntés szerint. A Német Gazdaszövetség emiatt már élesen támadja a tervet, kiegyenlítetlennek nevezve azt. Ciolos terve tárgyalási alapként szolgál az EP és az uniós tagállamok 2014 és 2020 közötti mezőgazdasági támogatásairól. Konkrét jogszabályi javaslattal a biztos a következő év közepére kíván előállni.

A brüsszeli szakbizottság a jövőben a szubvenciókat környezeti feltételekhez kívánja szabni. A gazdák a jövőben csak egyfajta létminimumot kapnának, további támogatásokban csak akkor részesednének, ha további környezetvédelmi tevékenységet vállalnak. Jelenleg a német gazdák hektáronként 300, a franciák 280, a litvánok pedig alig 100 eurót kapnak. Brüsszel csak egy egységes alaptámogatásban gondolkodik, ami Németországban harmincszázalékos csökkenést jelentene. Ezenfelül csak a mezőgazdaság környezetvédelmi szempontokon nyugvó támogatása esetén kapnának további pénzeket. A bizottság még nem döntött véglegesen, de vélhetőleg e megoldás győzedelmeskedik majd. A javaslat bírja a németországi környezetvédelmi szervezetek támogatását, ugyanakkor az kizárt, hogy a bizottság változtatás nélkül keresztülvihesse a tervezetet; a reformot el kell fogadnia a nemzeti parlamenteknek is, s Németország és Franciaország szerint az elgondolások túlzottan messzire vezetnek.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin A polgármesterek riadót fújnak című cikkében tudósít a német városvezetők panaszairól. „Világos a követelésünk: az ipaűzési adónak meg kell maradnia, és meg kell erősödnie!” – nyilatkozta Christian Ude müncheni polgármester, a városok érdekképviseletének vezetője csütörtökön. „A települések hiánya 2010-ben eléri a 11-12 milliárd eurót. A városok pénzügyi helyzete annyira siralmas, hogy képtelenek további többletforrásról lemondani” – nyilatkozta az SPD politikusa. Az ellenzéki politikus bírálta a koalíciós pártok ama követelését, miszerint csökkenteni kívánják az iparűzési adót. Hans Schaidinger (CSU), Regensburg polgármestere szerint a gazdasági növekedés eddig elkerülte az önkormányzatokat. „A helyhatóságok bevételi helyzete csak a következő két évet tekintve javulhat majd” – nyilatkozta a politikus.

A százhetven, Berlinben összegyűlt polgármester nyilatkozatában üdvözölte Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi pénzügyminiszter bejelentését, miszerint további megállapodásig nem nyúl az iparűzési adóhoz. „Bízunk abban, hogy ez a magyarázat más követelések nyomása alatt is fennmarad, folytatódik tovább. A városok ugyanis aggodalommal figyelik az FDP iparűzési adót illető bírálatát. Az nem lehet, hogy a súlyos pénzügyi problémákkal küzdő önkormányzatoktól elvegyenek valamit, miközben segítségre volna szükségük” – áll a nyilatkozatban. Reménytelinek nevezi Schäuble ajánlatát, miszerint az idősek mintegy négymilliárdba kerülő alapellátási kötelezettségét levennék az önkormányzatok válláról. A pénzügyér javaslatát, miszerint az önkormányzatoknak joguk lenne az iparűzési adót további terhekkel megfejelni, Ude elutasítja, mondván, „ez nem lenne valódi ajándék az önkormányzatoknak. Ez a jog a szegény önkormányzatokat még szegényebbé tenné, és adóversenyt indítana a városok és önkormányzatok között”. Ude hangsúlyozta, szervezetükben „nincsenek komolyabb ellentétek kicsi és nagy, keleti és nyugati önkormányzatok között. Ez a csütörtöki konferencia legfontosabb üzenete”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.