Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Severin Weiland Írország megmentése Merkelt magyarázkodásra kényszeríti című cikkében tudósít az euróövezet újabb pénzügyi válságának belpolitikai következményeiről. Írország az euróövezet második tagállama, mely segítséget kér, s lehetséges, hogy nemsokára Portugália követi, a politikának súlyos problémára kell válaszolnia. Ugyan a mentőcsomagból még szinte semmit sem tisztáztak, egy azonban biztos: Németországnak, Európa gazdaságilag legerősebb nemzetének ismét fizetnie kell. Berlinnek kell a legnagyobb, 25 milliárdos garanciát vállalnia.
Nemsokára Merkelnek meg kell megmagyaráznia a lakosságnak, miért szükségesek az íreknek a tervezett támogatások. Közben nő az unióval és a valutájával szembeni német szkepszis. Már régóta aggasztja a kancellárt és politikai stratégáit, hogy Németországban megalakulhat egy eurószkeptikus párt és hasznot húzhat a romló közhangulatból. Az euróval fizető államok attól félnek, hogy a terv megdrágítja országuk finanszírozását. Merkel meggyőződése, hogy elengedhetetlen a bankok bevonása az adósságválság megoldásába. Hogy a polgárokkal elfogadtassák Írország megmentését, ezért Merkel és kormánya Dublint egy szigorú reformprogramra kívánja kényszeríteni, többek között az igen alacsony társasági adó felemelését követelik.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin A védelem kételkedik a németországi eljárásban című cikkében foglalkozik a történelmi jelentőségű hamburgi kalózperrel. Több száz érdeklődő figyeli a hamburgi tartományi bíróságon zajló, a Hanza-városban bejegyzett Taipan teherhajót megtámadó kalózok ellen hétfőn elkezdődött pert. Friederike Dopke államügyész az első nap ismertette az áprilisi támadás lefolyását. A német hajót három és fél óra után foglalták vissza holland katonák, ők fogták el a tíz kalózt. Kalózkodás, valamint emberrablás miatt kell a szomáliai kalózoknak felelniük, 15 év börtönt is kaphatnak. Az 1600-as évek óta az első kalózper német földön. A tengeri jog megengedi, hogy a nyílt tengeren elfogott kalózokat bármelyik ország bíróság elé állítsa.
A 20, hivatalból kirendelt védő ezt természetesen másként látja. Szerintük jogtalan volt a kalózok kiadatása Németországnak, és ezért a per megszüntetését követelik. Az is kérdéses, vajon hasznos-e egy polgárháború által szétszaggatott ország polgárait Hamburgban bíróság elé állítani – vetette fel Philipp Napp, az egyik ügyvéd. Szerinte az egyéni felelősség mellett figyelembe kell venni a „helyi viszonyokat”, mert a szomáliai nép szenved – érvelt Napp.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés