Handelsblatt (handelsblatt.com)
A düsseldorfi gazdasági napilap Az FDP nem tart igényt a pénzügyminisztériumra című cikkében tudósít a Merkel-kormány átalakításáról. Szaporodnak a nagy berlini kormányátalakításról terjedő hírek. Állítólag Thomas de Maizière (CDU) belügyminiszter váltja majd Wolfgang Schäublét (CDU) a pénzügyminisztérium élén. A CDU–FDP-kormány átalakítása Wolfgang Schäuble visszavonulása esetén a liberálisok szerint kizárólag a kereszténydemokraták belügye. Ezt az álláspontot magas rangú FDP-forrásokra hivatkozva a dpa hírügynökség megerősítette.
Berlinben számos jel utal arra, hogy a kancellár a jövőben kormányát Schäuble nélkül tervezi. „A kérdés nem az, hogy Wolfgang Schäublét lecserélik-e, hanem az, mi a megfelelő időpont” – nyilatkozta a CDU-elnökség egyik tagja. Az utolsó csepp a pohárban nyilvánvalóan Schäuble afférja volt Michael Offerrel, saját szóvivőjével. Schäuble egy sajtótájékoztatón leteremtette Offert, mert az nem osztotta ki időben az egyik tájékoztató anyagot. Ezt követően a szóvivő lemondott.
Amikor a kancellárt pénteken szembesítették a kormányátalakítási híresztelésekkel, hevesen védelmezte a pénzügyminiszterét. „Kitalációkról igazából nem kell tovább nyilatkozni. Kiválóan együtt dolgoztam Wolfgang Schäubléval és a jövőben is ezt tervezem” – nyilatkozta Merkel a szöuli G20-as találkozó szünetében. Közben a Handelsblatt a kancellári hivatalból és a CDU vezetéséből származó informátorokra hivatkozva azt jelentette, Thomas de Maizière (CDU) követi Schäublét a pénzügyi tárca élén.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali-liberális müncheni napilapban Guido Bohsem A spionoknak takarékoskodniuk kell című cikkében ismerteti a hírszerzés megszorítási terveit. Számos államügy számít titkosnak, de igen kevés dolog olyan bizalmas, hogy még a Bundestag költségvetési bizottsága sem tudja a pontos költségvetési adataikat. Ezek közé tartoznak a német titkosszolgálatok. A titoktartás miatt csak a költségvetési bizottság néhány tagjának van joga a részletek megismeréséhez, például ahhoz, hogy hány munkatárssal dolgoznak, mekkorák az igazgatási költségek, mennyibe kerülnek a külföldi akciók. A bizottság többi tagja csak általánosságban ismerheti meg az alkotmányvédelmi hivatal (BfV), a hírszerzés (BND) és a katonai elhárítás (MAD) költségeit.
Általában a bizottság titkosszolgálatokért felelős tagjai jóval a következő költségvetés elfogadása előtt már döntenek a szolgálatok pénzügyeiről. A hírszerzésért is felelős koalíciós képviselők először csütörtökön találkoztak. Az ülés eredménye, hogy a szolgálatoknak további takarékossági lépéseket kell megtenniük. A hírek szerint a BfV-nek további hárommillió eurót kell megtakarítania, a BND-nek ötmillióval kevesebből kell kijönnie. Ennek szakemberek szerint a külföldi operatív bevetések látják majd kárát, ami katasztrófa lehet a terror elleni háborúban.
Elütötte 1 éves kislányát egy anya Jánoshalmán