A legjobb intézkedéseknek a közbeszerzési szerződések nyilvánosságra hozatalát, valamint a közbeszerzési eljárásokban az elektronikus aukciók bevezetését tartják, ezek a 300-as skálán 157, illetve 134 pontot kaptak. „Mindkét intézkedés segíti a korrupció elleni küzdelmet, javítja a nyilvános ellenőrzést, segíti a közpénzek célszerűbb felhasználását” – áll az Ineko elemzésében.
Az 55 szakember által összeállított lista legaljára került –19 ponttal a karácsonyi nyugdíjkiegészítés megőrzése, amelyet az az előző kormány egyik legpopulistább intézkedésének tartottak. „Az új kormány nem volt elég bátor, hogy megszüntesse ezt az olcsó, populista gesztust, amelyet ellenzékben a jelenlegi kormánypártok is bíráltak” – jelentette ki Richard Durana, az Iness gazdaságkutató intézet elemzője. Nem azzal van gond, hogy a kormány több pénzt kíván adni elsősorban a szegényebb nyugdíjasoknak, hanem a módszerrel. „Ha segíteni akar a nyugdíjasokon, akkor rendszerjellegű intézkedésekkel kell ezt tennie, például az áfa csökkentésével, ami minden nyugdíjasnak és az egész gazdaságnak jó” – jelentette ki az elemző. A másik megoldás a nyugdíjak kiszámításának módosítása, hogy a parlamentnek ne kelljen, illetve ne legyen lehetősége minden évben foglalkozni ezzel a témával, és ezen keresztül, állami pénzből „jótékonykodni” a nyugdíjasokkal.
Az elemzők viszonylag pozitívan értékelték a kormányprogramot, túlnyomó többségük elfogadhatónak tartja, 112,5 pontot kapott, bár sok kifogás is elhangzott. Peter Pazitny (HPI) szerint színvonalas anyag, de hiányzik belőle a szükséges reformok megvalósításához nélkülözhetetlen elszántság, nem támogatja kellő mértékben a szabad piacot, és nem hangsúlyozza az egyén felelősségének növelését. A Görögországnak nyújtandó támogatás elutasítása 66,8 pontra volt érdemes, az uniós pénzügyi védőcsomaggal való egyetértés viszont csak 40,4 pontot kapott.
(ujszo.com)
Menczer Tamás: A németeket is megvédték a brüsszeli szabályok, ugye, Peti?