A Moody's hitelminősítő ügynökség arra készül, hogy leminősít 30 spanyolországi bankot és takarékpénztárt, pedig decemberi jelentésében elismerte, hogy az euróövezetben a spanyoloké a harmadik legerősebb bankrendszer a finneké és a franciáké mögött. Vagyis jobb, mint a holland, a belga, a német és az olasz bankoké. A leminősítésre ítélt bankok között van a két legnagyobb spanyolországi bankkonszern, a legnagyobb Banco Santander Central Hispano (BSCH) és a baszk Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA).
A londoni Fitch hitelminősítő is rontotta a spanyol GDP növekedésének előrejelzéseit két tizeddel 2011-re (0,7 százalékról 0,5-re), illetve hárommal 2012-re is (1,9-ről 1,6-ra). A szintén spanyol Expansión a német Die Weltet idézte, amely a Pimco, a világ legnagyobb adósságkezelő ügynökség még sötétebb kilátásait jósolta meg a spanyol, az olasz és a belga államnak. A cég németországi alelnöke, Andrew Bosomworth szerint egyik ország sem tudja majd megúszni „a többi uniós tagállam segítségét”. A befolyásos befektető így indokolta helyzetértékelést: a piacok nem bíznak az országokban, ezért tovább nőnek az államadósságok kamatai, ez pedig tovább táplálja a bizalmatlanság spirálját, ezt az ördögi kört. Addig nem javul az eladósodott országok helyzete, amíg gazdaságuk nem kezd növekedni, márpedig a megszorítócsomagok következményei miatt ez egyhamar nem következik be – figyelmeztetett Bosomworth.
A portugál Expresso hetilapja és a Jornal de NEgócios hétfőn ugyancsak foglalkozott az egyik londoni adatszolgáltató csoport, a CMA Datavision legújabb helyzetértékelésével. Eszerint az úgynevezett tízes államcsőd-klub öt leginkább veszélyeztetett országa kiegészült Belgiummal. Spanyolország a nyolcadik helyen újra bekerült a „klubba”, a portugálok csőkockázata pedig 34,4 százalékosra nőtt, míg a Bloomberg adatai szerint a tíz évre szóló portugál adósságpapírok kamata – a csődhelyzet másik mutatója – hétfőn 6,47 százalékon zárt.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja