Túlteljesítenek a lettek

A lett parlament hétfőn jóváhagyta a jövő évi költségvetést, amely egyebek között 5,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt irányoz elő. Ez kisebb annál a 6 százaléknál, amiről az ország korábban megegyezett hitelezőivel.

MNO
2010. 12. 20. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió tagországai közül Lettországot érintette a legsúlyosabban a gazdasági válság, tavaly a hazai össztermék (GDP) 18 százalékkal esett vissza, miután 2008 végén a fizetésképtelenség szélére került az ország. Lettország ezért kénytelen volt pénzügyi támogatásért fordulni a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) és az Európai Unióhoz, amelyek 7,5 milliárd eurót hiteleztek a balti országnak.

Lettország cserébe vállalta, hogy az államháztartási hiányt 3 százalékra szorítja le 2012-ben az idei mintegy 8,5 százalékos deficitről. A hitelezők jövőre 6 százalékos hiánycélt vártak a lett kormánytól. Azért fogadhatott el kisebb hiánytervet hétfőn a parlament, mert a vártnál jobban alakultak a gazdasági mutatók. A kormány elsősorban adóemelésekkel és az állami kiadások visszafogásával tervezi elérni jövőre az államháztartási hiány csökkenését.

Lettországban 2,7 százalékkal nőtt a GDP az idei harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz és 0,8 százalékkal az előző negyedévhez képest. 2008 első negyede óta ez volt az első éves szintű növekedés. A második negyedévben még 2,1 százalék volt az éves szintű zsugorodás. Tavaly a harmadik negyedben – a válság mélypontján – 19,1 százalékkal csökkent a lett GDP. A lett kormány most azzal számol, hogy jövőre 3,3 százalékkal nő a GDP.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.