A gazdák „kicsúsztak” az időből

A megfelelő minőségű vetőmag hiánya miatt a tervezett kora tavaszi vetés alig 80 százalékát tudták elvégezni Zala megyében – tájékoztatta Farkas Gyöngyvér, a Zala Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának megbízott igazgatója az MTI-t.

MNO
2011. 04. 08. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a hideg, csapadékos időjárás miatt késtek a gazdák az őszi munkákkal, ezért az idén 20 százalékkal több tavaszi növény vetését tervezték. Kora tavasszal azonban nedves volt a talaj, a gazdák ezért elmaradtak a szántással, a talaj-előkészítéssel, később a vetőmaghiány okozott fennakadást. Közben a nagyobb kereslet miatt a vetőmagárak is jelentősen megemelkedtek. A tavaszi árpát a tervezett 4200 hektár helyett csak 3750 hektáron tudták elvetni, az 1600 hektáros zabföldnek pedig alig a 60 százalékát vetették be. A tervek szerint 80 hektáron borsót termesztettek volna, de csak 50 hektáron került földbe a mag. Április elején már végezni kellett volna a vetéssel, de a gazdák „kicsúsztak” az időből, így több tavaszi árpát, zabot, borsót már valószínűleg nem tudnak elvetni.

A napokban megkezdődött a nagyüzemi burgonyaültetés, eddig a 320 hektárnyi terület felével végeztek. Április közepén következik a kukorica és a napraforgó vetése, amelynek területe az őszi búza elmaradása miatt nagyobb lesz, mint a korábbi években. Az őszi búzát a tervezettnél 5000 hektárral kisebb területen, mintegy 24 ezer hektáron vetették el. A vetési szándék szerint így a kukoricaföldek nagysága a tavalyi 49 ezer hektárról 58 ezer hektárra nő. A napraforgót 1700 hektárral nagyobb területen, mintegy 4720 hektáron vetik el.

A termőföldek 80 százalékán, mintegy 24 ezer hektáron befejeződött a kalászosok feltrágyázása, 40 százalékán már a gyomirtással is végeztek. Ősszel kevés idő maradt a mezőgazdasági munkákra, így a vetés után sok helyen elmaradt a gyomirtás, ezért most nagyobb figyelmet kell erre is fordítani. A gazdák nagy része egyébként olyan módszert alkalmaz, hogy vetés után azonnal elvégzi a gyomirtást.

A februári, márciusi csapadékmentes időjárás miatt a földek szárazak, a növényeknek hiányzik a nedvesség. A kedvezőtlen hatás leginkább a repceföldeken érzékelhető. A növény sorhiányosan kelt ki, azt már biztosan lehet tudni, hogy a 16 700 hektáros területből 1500 hektárt fel kell tárcsázni, de további területeken is károkra lehet számítani. A rossz minősítésnek több oka is van: amikor ősszel elvetették a repcét, szinte azonnal hűvösre fordult az idő, előfordult az is, hogy vetés után szinte azonnal 150 milliméter csapadék esett a frissen művelt talajra, ezért csak nagyon későn, vagy egyáltalán nem tudott kibújni a földből a mag. Hiányzott a tartós hótakaró is, és a kora tavaszi erős hőingadozás sem kedvezett.

A repce kényesebb növény, míg a búza jobban bírja a viszontagságokat; talán a műtrágyázásnak is köszönhető, hogy jól fejlődik, magassága már közelíti a tíz centit, a növények sötétzöldek, szépen bokrosodnak. Az előzetes információk szerint a gabonaárak a tavalyi szinten alakulnak; az őszi takarmánybúza tonnánkénti ára 40-42 ezer, az étkezési búzáé 45-46 ezer forint, a javítóbúza ára pedig 47-48 ezer forint körül alakul. A repcét 111-112 ezer forintért, a napraforgót 100-105 ezer forintért lehet értékesíteni, míg a kukorica várható ára eléri a 46-47 ezer forintot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.