Izrael nem utal több adóbevételt a palesztinoknak

Izrael vasárnap közölte, hogy felfüggesztette az adóbevételek átutalását a palesztinoknak válaszul arra, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök szövetségre törekszik a béketárgyalásokat ellenző Hamász iszlamista szervezettel.

MNO
2011. 05. 01. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy magas rangú palesztin tisztviselő Ciszjordániában elítélte a lépést, mondván, Izraelnek nincs joga a palesztin pénzalapok visszatartására. Juval Steinic pénzügyminiszter az izraeli hadsereg rádiójának kijelentette: felfüggesztette 88 millió dollár értékben a vám és más adók szokásos átutalását. Izrael attól tart, hogy ebből a Hamász iszlamista szervezetet pénzelnék, amely ellenőrzése alatt tartja a Gázai övezetet, és amelynek alapokmánya Izrael megsemmisítésére szólít.

Izrael korábban azzal fenyegetőzött, szankciókat rendel el válaszul Mahmúd Abbásznak a Hamásszal kötött, egy átmeneti nemzeti egységkormány létrehozásáról szóló, meglepetésszerű bejelentésére. Az adóbevételek átutalása révén a Palesztin Hatóság évente mintegy 1-1,4 milliárd dollárhoz, éves költségvetésének kétharmadához jut.

Az izraeli miniszterelnök-helyettes aggódik

Szilvan Salom izraeli miniszterelnök-helyettes vasárnap kifejtette, aggódik amiatt az egyiptomi döntés miatt, hogy állandó jelleggel újra megnyitja a Gázai övezettel közös határát. Az izraeli közszolgálati rádióban kijelentette, hogy a rafahi határátkelőhely újranyitása lehetővé teszi a fegyverek és terroristák áthaladását. Izraelnek fel kell készülnie az Egyiptomban és a régiós szinten bekövetkezett változásokra – tette hozzá a politikus.

A rafahi átkelő megnyitását Nabíl al-Arabi egyiptomi külügyminiszter jelentette be az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak adott nyilatkozatában a múlt csütörtökön, egy nappal azután, hogy kibékült a palesztinok két legerősebb szervezete, a Fatah és a Hamász. A rafahi a Gázai övezet egyetlen szárazföldi átkelője, amelyen keresztül az út nem Izraelen át vezet.

Az övezet blokádját Izrael azután rendelte el, hogy palesztin fegyveresek 2006 júniusában elrabolták Gilád Salit izraeli katonát. A Hamász hatalomátvétele után jelentősen szigorították, majd – nemzetközi nyomásra, a tavaly májusi, kilenc török halálával járó segélyflottilla-incidens után – enyhítették azt. Izrael mindamellett fenntartotta a tengeri blokádot, az exporttilalmat és a személyek mozgásának igen szigorú korlátozásait.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.