Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban A rendőrség attól tart, hogy a baloldal felhecceli a bevándorlókat című cikkében foglalkozik a várható összecsapással. Ha Ehrhart Körting (SPD), Berlin belügyi szenátora egyet kívánhatna május 1-jével kapcsolatban, akkor az biztosan egy kiadós eső lenne. Az időjárás azonban száraz lesz, és a mennyei segítség elmarad a híres-hírhedt kreuzbergi májusi „ünnepi játékok” évfordulóján.
Mint a szenátor fogalmazott, május elseje az erőszak rituáléjává alakult. A berlini biztonsági szervek heteken keresztül nyugalmat sugároztak. Amint közeledett május elseje, annál feszültebbé váltak. Komolyan vették azokat a jeleket, miszerint a Baloldali Párt aktivistái megpróbálnak a berlini arab fiatalok körében támogatókat keresni. Az elmúlt éjszakákon szélsőbaloldaliak előzetesét nyújtották annak, ami május elsején vár a hatóságokra. Fekete sísapkás csoportok összegyűltek a belvárosban és Neuköllnben, színes tojásokkal és kövekkel megdobálták a munkaügyi központot, gazdasági épületeket, beverték bankfiókok ablakait, gyújtóbombát dobtak a szenátus egyik épületére, és felgyújtották a vasút néhány autóját. Két és fél héttel ezelőtt ismeretlen személyek egy friedrichshaini rendőrőrsöt Molotov-koktélokkal támadták, és egy takarítónak csak egy hajszállal sikerült elkerülnie a tűzhalált. Körting tapasztalatból tudja, már tíz ilyen májuson túl van, hogy rendőrei nem tehetnek sokat egy ilyen decentrális stratégiával szemben. Képtelen mindent megvédeni a városban – nyilatkozta a szenátor. Körting először ötezer rendőrrel számolt, később azonban hatezret szeretne bevetni, ha szükségessé válik.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Florian Gathmann és Veit Medick Merkel a Schengen-csapdában című cikkében foglalkozik a kancellár dilemmájával. Silvio Berlusconi és Nicolas Sarkozy gyakran okoz problémát a kancellárnak. Hol a líbiai konfliktus, hol az eurómentő-csomag miatt. A legfrissebb az olasz és francia javaslat, mely jelentősen korlátozná a schengeni megállapodást. Ez azonban a berlini kormánypártok véleményével éppen úgy ütközik, mint az ellenzékével. A pártokon felül álló üzenetük szerint a szövetségi kormánynak mindent el kell követnie, hogy az EU-n belüli utazási szabadság megmaradjon. Berlusconi és Sarkozy a következő hetekben szeretnék meggyőzni a schengeni szabályozás megszigorításának szükségességéről. A javaslat hátterében az észak-afrikai menekültek feszült menekültügyi helyzete áll. Róma és Párizs javaslatát taktikai tényezők is motiválják, hiszen otthon komoly nyomás nehezedik rájuk.
Eddig a schengeni megállapodást csak ideiglenesen korlátozták, olyan előre látható események kapcsán, mint a 2006-os foci vb vagy a 2007-es G8-as találkozó. Vagy ha a közbiztonságot vagy a nemzetbiztonságot fenyegeti, s pontosan erre hivatkozva kívánja a megállapodás hatályon kívül helyezését megkönnyíteni. Eddig Berlin hozzájárulása is lehetségesnek tűnt. Hans-Peter Friedrich (CSU) bajor belügyminiszter e héten nyitottnak mutatkozott a jelenlegi szabályozás lazítására. Guido Westerwelle külügyminiszter és még FDP-elnök ugyanakkor óvott az utazási szabadság korlátozásától. Csak a kancellár maga hallgat ebben az ügyben. A helyzet ugyanakkor kellemetlen Merkel számra. A idő sürget, mivel már május 4-én ismertetni kívánja a brüsszeli bizottság a jelentését, s a következő, június 24-i csúcstalálkozó napirendjén a kérdés szerepelni fog. Merkelnek nemsokára döntenie kell, vállalja-e a konfliktust Rómával és Párizzsal.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak