Hogyan fog reagálni az al-Kaida? – teszi fel a kérdést a BBC honlapján Roger Hardy. A brit elemző szerint az már most látható, hogy az Obama-adminisztráció már most felkészül az esetleges válaszcsapásokra, de Hardy úgy véli, hogy az igazi kérdés az, hogy hosszabb távon is képes lesz-e talpon maradni a terrorszervezet. „Az év elején még úgy látszott a legtöbb szakértő számára, hogy ezt a kérdést az arab tavasz egyszerűen feleslegessé teszi” – emlékeztet Hardy, aki szerint ezek a szakértők Bin Laden halálát ennek a trendnek a kiteljesedéseként fogják értékelni. De a radikális iszlámmal „nem történik majd semmi” az elemző szerint, aki úgy látja, hogy hatni fog ugyan a „globális dzsihádra” a kivégzés, de nem valószínű, hogy véget vet neki.
Katarzis
Katartikus pillanat az Egyesült Államok számára. Ezzel a címmel írt jegyzetet a rajtaütésről Mark Mardell. A brit közszolgálati média Amerika-szakértője mindjárt cikke elején leszögezi, hogy Obama elnök világossá tette: Bin Laden halála nem a véletlen műve, és az sem, hogy az ő hivatali ideje alatt történt mindez. Nemértését fejezi ki annak kapcsán, hogy az elnök miért tulajdonított ennek az akciónak ekkora jelentőséget, de „egyértelmű, hogy ezt a benyomást akarja kelteni az elnök”. Mardell felsorolja a 40 perces akciót megelőző, évekig tartó titkosszolgálati akció állomásait, így felidézi, hogy az amerikai hírszerzés, a CIA szerint direkt a vezér számára készült az Iszlámábád tehetősnek számító külvárosában található építmény, amelyet tavaly azonosítottak.
„Nyolcszor nagyobb, mint a környékbeli házak, hatalmas falakkal övezve, millió dollárt ér, de nincs benne telefon és internet” – írja. Véleménye szerint abból lehet diplomáciai súrlódás, hogy az Egyesült Államok sem az építményről, sem az akcióról nem szólt Pakisztánnak. „Ezekben a napokban, amikor Amerika világpolitikai szerepe kérdésessé vált, amikor annyi bizonytalanság van a világgazdaságban, akkor egyszerre tiszta és sima helyzetet teremt egy ellenséges rossz fiú kiradírozása.” Katartikus pillanat ez egy olyan nemzet számára, amely Mardell szerint nem ismeri a csendes elégedettség fogalmát. Idéz egy olyan meglátást is, amely szerint az al-Kaida nem tudja majd kiheverni vezérének halálát.
Ki lesz az örökös?
Paul Cruickshank elemző a CNN kérdéseire válaszolt. Szerinte is komoly csapás érte az al-Kaidát, mivel a halállal fellépő „öröklésnél” nem látni, hogy ki léphet a vezér helyébe. „Ayman al Zawahiri nem bírja Bin Laden karizmáját, és sokkal megosztóbb személyiség. Abu Yahya Al Libi, a líbiai kulcsfigura pedig egészen másfajta fellépéssel bír, Ilyas Kashmiri pakisztáni veterán részt vett számos akció kidolgozásában, de Bin Laden nyomába sem ér, ahogyan Anwar al-Awlaki sem. Cruickshank az interjúban felidézi, hogy Bin Laden a Szovjetunió elleni harcban szerzett nevet Afganisztánban a nyolcvanas évek közepén és végén. Dzsihádista körökben különösen nagy népszerűségre tett szert bátorsága miatt. Az elemző rámutat, hogy mire a nyolcvanas évek végén megalapította az al-Kaidát, már hatalmas tekintéllyel bírt, így tudta a szervezetet az Egyesült Államok ellen fordítani. Cruickshank szerint az Egyesült Államok szomáliai intervenciója volt az utolsó csepp a pohárban, ekkortól dotálható az al-Kaida Amerika-ellenessége: Bin Laden 1996-ban háborút hirdetett az Egyesült Államok ellen, 1998-ban pedig megkezdte az amerikai követségek felrobbantását. „Rövid pórázon tartotta az al-Kaidát, az övé volt mindig az utolsó szó.”
A New York Times nekrológja arra tér ki, hogy a World Trade Center és a Pentagon megtámadása után Bin Laden olyan gonosztevők közé került, mint Hitler vagy Sztálin. Ő lett az új ellenség, akinek az arcát George W. Bush akkori elnök is a vadnyugati bűnözőknek kijáró plakátra képzelte el: „El akarom kapni őt, igazságot akarok” – mondta akkor egy interjúban. A cikk emlékeztet arra is, egy CIA-tiszt szerint a globális terrorizmus Sarkcsillaga volt, mivel korábban a terror államoktól függött, ám az al-Kaidának ugyanúgy voltak szervezetei Egyiptomban, Kenyában, a Fülöp-szigeteken és Jemenben. Mindehhez meg kellett venni a szabadságot, az időt és a védelmet a táliboktól – ő pedig fizetett is mindezért.
Ellenség nélkül
Az al-Dzsazíra bloggere, Clayton Swisher is azon a véleményen van, hogy Amerika azt szerette volna, ha előbb jön el az a nap. Hidegen tálalt bosszú című írásában azt fejtegeti, hogy 2011 vízválasztó év lehet, hiszen a rajtaütés és az arab tavasz sokak számára hozhatja meg a reményt, hogy méltósággal éljenek, szemben az eddigi diktatórikus példákkal. Felteszi a kérdést, hogy vajon lesznek-e fejleményei az eseményeknek, vagyis fognak-e még további al-Kaida szervezetek felgöngyölítéséhez vezetni. Fontosnak tartja, hogy képeket és törvényszéki, hivatalos bizonyítékokat mutassanak be a holttestről. Véleménye szerint nem trófeáról vagy az összeesküvés-elméletek soha meg nem győzhető rajongóinak való megfelelésről szólna ez, hanem arról, hogy a világ joggal követeli: Amerika bizonyítsa be, hogy nem átverésről van szó. A blogger szerint az nem lehet vezérelv, hogy terroristákat öljünk, szerinte Obamának sokkal inkább olyan politikát kellene folytatnia, amely azokat a problémákat oldja meg, amelyek kiváltják magát a terrorizmust.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
