Napirenden az Energia útiterv 2050

Gödöllőn folytatódik az európai uniós energiaügyi miniszterek magyarországi informális találkozója, a mai tárgyalásokon kerül először napirendre az úgynevezett Energia útiterv 2050, amely évtizedekre meghatározza majd az Európai Unió (EU) energiapolitikájának irányát, de szó lesz az EU energetikai külkapcsolatairól is.

MNO
2011. 05. 03. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbeszélésen a magyar soros elnökség képviseletében Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter elnököl, és a tagállamok szakminiszterei mellett a tagjelölt országok, valamint Norvégia illetékes miniszterei is részt vesznek a tanácskozáson. Az egyik munkaülésen előadást tart a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezérigazgatója, Nobuo Tanaka. A találkozón az Európai Bizottságot képviselő Günther Öttinger energiaügyi biztos várhatóan beszámol az atomerőművi stressztesztek előkészítésének állásáról is – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A bizottság, a tagállami kormányok, valamint a nukleáris ipar résztvevői március közepén döntöttek arról, hogy – a Japán földrengés miatt bekövetkezett fukusimai atomerőmű-katasztrófa után – stressztesztnek vetik alá az európai atomerőműveket.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a találkozó témáit ismertető hétfői sajtóbeszélgetésen elmondta: az Európai Bizottság (EB) márciusban három útitervet – az évszázad közepéig kitekintő stratégiai elképzelést, koncepciót – mutatott be. A dokumentumok a klíma-, az energia- és a közlekedéspolitika területéről készült bizottsági helyzetelemzést és iránymutatást tartalmazzák. A klímapolitikai útitervről már megindult a tagállamok közti egyeztetés és vita. Ezt a soros magyar elnökség koordinálta. Most az energiapolitika kerül sorra, a keddi informális miniszteri találkozó lesz a tagállami konzultáció nyitánya.

A résztvevők az egyes részterületeket érintően is beszélnek az anyagról, szó lesz a versenyképességi és kutatás-fejlesztési szempontokról, és a miniszterek a piaci csakúgy mint a fogyasztókra gyakorolt hatásokat tekintve is elemzik a brüsszeli bizottság tanulmányát. A tagállamok részéről elhangzó megállapításokról elnökségi összefoglaló készül. A magyar elnökség célja, hogy ez az összefoglaló hozzájáruljon a további bizottsági munkához. Az ülés másik napirendi pontja az energiapolitika külső dimenziója, amelynek fontosságát jól mutatja, hogy az EU-ban fogyasztott energia több mint fele az unión kívülről, harmadik országokból származik. Az EU energiapolitikájának külső dimenziója a 2011 második félévében a magyar után következő lengyel elnökség kiemelt témája lesz. Ugyanakkor a magyar elnökség is hozzá kíván járulni a közös uniós álláspont kialakításához, ezért vették fel a kérdést a gödöllői informális találkozó napirendjére is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.