„Úgy kell alakítanunk a dolgokat, hogy Irán és Egyiptom két fejlett, erős, arroganciaellenes (értsd: Nyugat-ellenes) és anticionista országgá váljék” – idézte az IRNA hivatalos iráni hírügynökség Ahmadinezsádot, aki egy értelmiségiekből, hívőkből és fiatal forradalmárokból álló egyiptomi küldöttséget fogadva fejtette ki álláspontját. Kairó és Teherán között Hoszni Mubarak egyiptomi elnök február 11-i bukása után vetődött fel, hogy helyreállítsák a diplomáciai kapcsolatot, amelyet az iráni fél 1980-ban szakított meg, tiltakozásul az 1979-es izraeli–egyiptomi békeszerződés ellen.
Ali Akbar Szálehi iráni külügyminiszter kedden derűlátóan nyilatkozott a kapcsolatok normalizálásának lehetőségéről, annak ellenére, hogy Kairó a napokban utasította ki az iráni képviseleti iroda egyik, kémkedéssel meggyanúsított diplomatáját. Nabíl al-Arabi egyiptomi külügyminiszter egy hete úgy nyilatkozott, hogy a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételét beterjesztik a következő egyiptomi parlament elé, amelyet a tervek szerint szeptemberben választanak meg. A politikus ezzel egyértelműen jelezte azt a változást, amely az észak-afrikai ország Irán-politikájában állt be Mubarak hatalmának megdöntése után.
Az Ahmadinezsád által fogadott egyiptomi társadalmi küldöttség hétfő óta tartózkodik az iráni fővárosban, ahol egy, „az iszlám újjászületéséről” rendezett nemzetközi konferencián vesz részt. „Készek vagyunk a lehető leggyorsabban helyreállítani diplomáciai kapcsolatainkat (…). Arra várunk, hogy az egyiptomi fél nyilatkozzon az ügyben” – mondta Szálehi szerdán, miután maga is fogadta az egyiptomi küldöttséget. A külügyminiszter hozzátette, hogy az Iráni Iszlám Köztársaság „kész jelentős befektetéseket eszközölni Egyiptomban, amely nagy ország és egy nagy piac a maga nyolcvanmilliós lakosságával”.
(MTI)

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó