Mérföldkőhöz érkezett a hazai űripar

Most fordul először elő, hogy egy magyar űripari vállalkozás egy közel húsz műholdból álló flotta fedélzeti szolgálati rendszeréhez készülő, kulcsfontosságú berendezésekre kapott megrendelést. A szerződés céges alapon, állami védőernyő nélkül, az űripari szabadpiac feltételei szerint jött létre.

MNO
2011. 06. 02. 15:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai űrkutatás és űripar több évtizede fejleszt és gyárt műholdfedélzeti berendezéseket. Számtalan igen sikeres ESA-, NASA-, orosz és egyéb űrprogramban vettek részt hazai kutatók és mérnökök. Ezek részben tudományos műszerek, részben pedig a műhold (vagy űrszonda) szolgálati rendszerének részei. Most fordult azonban először elő a magyar űrtevékenység történetében, hogy egy magyar cég egy közel húsz műholdból álló flotta fedélzeti szolgálati rendszerébe szállíthat be kulcsfontosságú berendezéseket – írja az Űrvilág portál.

A BHE Bonn Hungary rekordidő (5 hónap) alatt fejlesztette ki és gyártotta le azt a négy repülő példányt (FM), amelyek a műholdas konstelláció első két holdján fognak hamarosan a világűrbe jutni. A kifejlesztett berendezés a legkorszerűbb szoftverrádiós (SDR) technológiát használó fedélzeti digitális modulátor, fontos szerepet tölt be a fedélzeti számítógép által előkészített digiális információk Földre történő lesugárzásában.

A repülő példányok legyártását megelőzte az úgynevezett mérnöki kvalifikációs példány (EQM) elkészítése és környezetállósági tesztelése szigorú NASA-szabványok szerint. Ennek során meg kell győződni arról, hogy a berendezés képes elviselni a hőmérsékleti, akusztikus zaj, vibráció, elektromágneses összeférhetőség (EMC) és sugárzás által támasztott megterhelést. A tesztelések az amerikai műholdintegrátor legnagyobb megelégedésére teljes sikerrel zárultak. Az elkészült berendezéseket napokon belül kiszállítják a rendeltetési helyre, ahol a végleges műhold-integráció és tesztelések után várhatóan az év második felében lesznek pályára állítva.

Ez az esemény mérföldkőnek számít a hazai űripar történetében. Egyúttal minden kétkedéssel szemben ékesen bizonyítja, hogy a magyar űripar képes az iparszerűen végzett űrtevékenységre, és elismert partnerként részt tud venni nemzetközi programok megvalósításában.

(urvilag.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.