A rutinos brit diplomata – aki már bizonyította, hogy kusza, nehezen áttekinthető helyzetekben is képes sikerre vinni békéltető folyamatokat – ezúttal a líbiai konfliktus rendezésével kapcsolatos ügyekben tölt be főtanácsadói szerepet Ban Ki Mun, a világszervezet főtitkára mellett.
Kedden a Biztonsági Tanács zárt ajtók mögötti ülése után újságíróknak nyilatkozva kijelentette: „nem számolunk azzal, hogy a líbiai átmeneti vezetés katonai megfigyelőket kér”. Hozzáfűzte: egyértelmű, hogy a líbiaiak el akarják kerülni azt, hogy az ENSZ vagy bárki más katonákat küldjön (az észak-afrikai országba).
Kedden Musztafa Abdel-Dzsalíl, a líbiai felkelők, illetve gyakorlatilag már a győztes népfelkelés politikai szervének, az Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) a vezetője megerősítette, hogy Líbiának nincs szüksége külső segítségre az ország biztonságának a fenntartása céljából. Martin viszont azt várja, hogy az ÁNT segítséget kér majd az ENSZ-től rendőri erőinek a felállításához. Érdekeltek abban, hogy a közrendet ellenőrzésük vonják, majd fokozatosan kialakítsanak egy, a közrend fenntartására képes rendőrséget – mondta Martin.
(MTI)

Szörnyű tragédia történt hajnalban: a mentők már nem tudtak segíteni