„Igen, a szövetségi hatalomnak szerepet kell vállalnia és igen, megtaláljuk az ehhez szükséges pénzt. De biztosítanunk kell, hogy más területeken megtakarításokat hajtunk végre” – jelentette ki a Fox Newsnak nyilatkozva Eric Cantor, a képviselőházi republikánusok kettes számú vezetője. „Értelmetlen csökkenteni a leendő katasztrófák elhárítását segítő programokat, hogy így fizessük ki a már bekövetkezett szükséghelyzetekből fakadó költségeket” – szögezte le hétfőn kiadott közleményében Mary Landrieu demokratapárti szenátor.
Az Irene következtében 9 államban több mint kéttucatnyi ember vesztette életét, s hétfő este is több mint 5 millióan voltak áram nélkül az Egyesült Államok keleti partján. A viharkárok, noha alatta maradnak a legrosszabb várakozásoknak, elérhetik a 10 milliárd dollárt, amelyek helyreállítását egyrészt a biztosítók alapjaiból, másrészt pedig közpénzekből fedeznek majd. A veszteségekről a hivatalos kormányzati összesítés még nem készült el, de már most nyilvánvaló, hogy a Fehér Háznak pótlólagos költségvetési eszközökért kell fordulnia a kongresszushoz azért, hogy fedezni tudja a helyreállítás költségeit.
A katasztrófaelhárításért felelős szövetségi ügynökség (Federal Emergency Management Agency, FEMA) kasszájában jelenleg 972 millió dollár van, ezért a szervezetnek le kellett állítania az előző katasztrófák okozta károk helyreállítását, hogy elegendő pénze maradjon az Irene áldozatainak mentésére és megsegítésére.
A republikánus többségű képviselőház júniusban megszavazott egy olyan törvénytervezetet, amely a szeptember 30-án véget érő pénzügyi évre 1 milliárd dollárral emelte meg a FEMA költségvetését, a következő esztendőre pedig 2,65 milliárd dollárt irányoz elő az ügynökség számára. (Az Egyesült Államokban az Irene-t megelőző természeti csapások 35 milliárd dollárnyi kárt okoztak az idén.) A törvénytervezet értelmében a kormányzatnak máshonnan kell elvonnia a pénzt, ha ennél többre lenne szüksége, amit a Fehér Ház a szándékai szerint figyelmen kívül hagyna. A demokrata többségű szenátus belbiztonsági bizottsága a törvényhozás első munkanapján, szeptember 6-án szavaz a maga törvénytervezetéről, amely jelentősen eltér majd a képviselőházi dokumentumtól.
Barack Obama elnök 9 államban hirdetett szükségállapotot, amivel a mentésben és a helyreállításban való szerepvállalásra kötelezte a szövetségi kormányzatot. Az ország mély ideológiai megosztottságára jellemző, hogy Ron Paul texasi képviselő és republikánus elnökjelölt kijelentette: az Egyesült államoknak nincs szüksége a FEMA-ra és a tagállamok önerőből is meg tudják oldali a katasztrófaelhárítást.
Eric Cantor virginiai képviselő választókörzete a múlt heti földrengés epicentrumában volt, s egyúttal komoly veszteségeket szenvedett a hurrikán miatt is. A republikánusok azonban a képviselőházi többség tavaly novemberi elhódítása óta célul tűzték ki a költségvetési hiány és az államadósság drasztikus csökkentését. A költségvetési csatározások áprilisban csaknem a szövetségi kormányzat nem létfontosságú intézményeinek leállásához, augusztusban pedig kis híján az Egyesült államok első technikai államcsődjéhez vezettek. Hat évvel ezelőtt, miután a Katrina hurrikán súlyos pusztítást végzett New Orleansben, a republikánus többségű kongresszus soron kívül 81,6 milliárd dollárnyi „rendkívüli kiadást” hagyott jóvá.
(MTI)

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?