Nagy-Britannia példáját kellene követnie az euróövezetnek

George Osborne szerint az euróövezetnek követnie kell Nagy-Britannia példáját, hogy pénzügyi stabilitást érjen el.

MNO
2011. 08. 08. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit pénzügyminiszter a The Daily Telegraph hétfői számában megjelent írásában hangsúlyozta: az Egyesült Államok adósosztályzatának lerontása és az euróövezetben tapasztalható problémák csak a legutóbbi „drámai fejlemények”, amelyeknek szálai azonban sokkal korábbra nyúlnak vissza. A politikus szerint a tavaly hivatalba lépett brit kormány gyorsan cselekedett, és helyes lépéseket tett stabillá téve az ország gazdaságát. Ezeknek a döntéseknek köszönhetően a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet megerősítette az ország „AAA” államadósi besorolását – emlékeztetett.

George Osborne cikkében arra figyelmeztetett, hogy természetesen Nagy-Britanniára is hatnak a világgazdasági események, „az instabilitás a küszöbünkön van”. Romlanak azoknak a piacoknak a növekedési kilátásai, amelyekre a britek exportálnak, és a megélhetés költségei is egyre emelkednek. A miniszter szerint azonban a helyzet sokkal rosszabb lenne, ha emellett emelkednének a kamatlábak is, növelve a hitelek költségeit a háztartások és a vállalatok számára egyaránt. A megbízható piac segít megtartani az állásokat és az otthonokat. „A brit emberek jólétének védelmét tartjuk szem előtt” – hangsúlyozta, hozzátéve: a világgazdaságban is aktív szerepvállalásra van szükség. Ezért David Cameron kormányfővel együtt az elmúlt napokban több európai és amerikai vezetővel, pénzügyminiszterrel és döntéshozóval tárgyaltak a válságra adható globális válaszról.

George Osborne kifejtette: először az országoknak azt kell bizonyítaniuk, hogy megvalósítható terveik vannak a deficit csökkentésére, a versenyképességük növelésére és a bankrendszerük megerősítésére. Ebben a tekintetben Londonnak értékes tapasztalatai vannak. A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy természeténél fogva a globális válsággal szemben az országok nem vehetik fel a harcot egyedül. Az euróövezet intézményeinek meg kell tenniük a szükséges lépéseket, hogy biztosítsák a pénzügyi stabilitást – írta. Az övezet tagjainak el kell fogadniuk a monetáris unió „könyörtelen” logikáját, hogy az egységes pénz szorosabb fiskális integrációhoz vezet. Európán kívül arra kell ösztönözni a hitelező országokat, hogy növeljék a keresletet, az adós országokat pedig arra, hogy hajtsák végre a „fájdalmas” intézkedéséket, hogy visszafizethessék a hiteleket – mutatott rá.

George Osborne szerint a fejlett országoknak meg kell teremteniük a gazdasági növekedés feltételeit. A fejlett világban és különösen az euróövezetben strukturális reformokra van szükség, hogy helyreálljon a versenyképesség és javuljon a gazdaság teljesítménye – hangsúlyozta. Mint írta, „a cselekvésnek politikai és nem gazdasági akadályai vannak, így a politikusokon múlik, leküzdik-e ezeket”. A brit pénzügyminiszter úgy vélekedett: a válság jó alkalom lehet arra, hogy a növekedés érdekében megtegyenek néhány olyan lépést is, amelyeket nyugodtabb időkben „túl nehéznek” tartanának.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.