A WHO kedden Genfben ismertetett adatai 193 ország húsz éven át tartó megfigyelését összegezték. Ezek alapján nagy előrelépés mutatkozik Kínában, Afrikában ugyanakkor rossz a helyzet.
Az újszülöttek világrajövetele utáni négy hétben bekövetkező váratlan halálozás szinte csak az elmaradott és a fejlődő országokat, mindenekelőtt Indiát, Nigériát, Pakisztánt, Kínát és a Kongói Demokratikus Köztársaságot, vagyis azokat az államokat érinti, ahol a 2009-ben meghalt 3,3 millió csecsemő fele született.
A WHO összehasonlításként felidézte, 1990-ben még 4,6 millió újszülött halt meg. A leggyakoribb okok között a koraszülés, a légúti és a keringési rendszer leállása, súlyos fertőzés – egyebek közt vérmérgezés – vagy épp tüdőgyulladás szerepel.
A PLoS Medicine című tudományos folyóiratban ismertetett jelentés szerint mindazonáltal az újszülöttek halandósága 2000 óta a korábbinál gyorsabban csökken. Ez elsősorban az ENSZ millenniumi célkitűzéseihez kapcsolódó programoknak köszönhető, amelyek a gyermekek és az anyák egészségének javítását mozdítják elő. „Az előrelépés azonban túl kicsi, különösen Afrika marad le továbbra is” – fogalmaz a tanulmány.
A WHO adatai szerint csak Indiában évente mintegy 900 ezer újszülötthalált jegyeznek, ez a világszerte tapasztalt ilyen halálozások 28 százalékát adja. Indiát Nigéria, majd Pakisztán követi, a csecsemőhalálozások számát tekintve Kína áll a negyedik helyen. A távol-keleti országban 1990-ben ezer élveszületésre 23, 2009-ben már csak 11 halálozás jutott.
Afrikában évente egyszázalékos csökkenés mutatkozik, a kontinensnek ilyen tempóban több mint 150 évbe telne beérni az Egyesült Államok vagy Nagy-Britannia újszülött-halálozási adatait.
Vannak olyan országok is, amelyek kiugró eredményt értek el, és az utóbbi két évtizedben legalább kétharmadával visszaszorult a csecsemőhalálozás. Ilyen például Ciprus, Csehország, Észtország, Görögország és Luxemburg.
(MTI)

Orbán Viktor: Átlépte a leadott voksok száma az egymilliót az Ukrajna gyorsított unió tagságáról szóló szavazáson!