Óriási veszélynek tartják az euróövezeti instabilitást

Az európai üzleti vállalkozások igazgatóinak kétharmada szerint az euróövezeten belüli instabilitás jelenti a legnagyobb kockázatot a világgazdaság egészére a következő hat hónapban – áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház kedden kiadott átfogó felmérésében.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801005" target="_blank"><strong>• A leminősítés elkerüléséhez nem elég a csökkentési terv</strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/801046" target="_blank"><strong>• Nincs terve az uniónak arra az esetre, ha bedőlne a két ország</strong></a>

MNO
2011. 08. 02. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű pénzügyi-gazdasági elemző és előrejelző cége – által elvégzett üzleti közvélemény-kutatás kedden ismertetett eredményei szerint a megkérdezett vállalatvezetők körében az euróövezeti instabilitás messze nagyobb aggodalom forrása bármilyen más kockázati tényezőnél. A kettős mélypontú recessziótól például a válaszadóknak mindössze a 10 százaléka tart, a társadalmi megmozdulásokat és a sztrájkokat 6 százalék nevezte elsődleges kockázati tényezőnek, a közel-keleti zavargásokat, az olajárak és a kamatok emelkedését, valamint a pénzügyi szabályozások változásait pedig egyaránt alig 4 százalékuk jelölte be a lehetséges kockázatok listáján.

Az EIU szakelemzői a felmérés keddi részletezésében kiemelik, hogy amikor egy évvel ezelőtt elvégezték ebben a vállalatvezetői körben ugyanezt a vizsgálatot, az euróövezeti válság „még csak épphogy feltűnt (a felmérésbe bevontak) radarernyőjén … mindössze 5 százalékuk nevezte aggodalomforrásnak a valutaunió esetleges felbomlását”. Több más nagy londoni ház mindazonáltal most már komoly eséllyel jósolja ez utóbbi fejlemény bekövetkeztét.

A Capital Economics, az egyik vezető londoni pénzügyi-befektetési elemző központ szakértői a görögországi finanszírozási csomag jelentős kibővítéséről döntő múlt havi brüsszeli euróövezeti válságcsúcs után úgy vélekedtek: korántsem egyértelmű, hogy a csomag megállítja az adósságválság már megindult járványszerű átterjedését a nagyobb eurógazdaságokra. A ház akkori kommentárja szerint például a piac egyre inkább felismeri, hogy Olaszország problémái „meglehetősen hasonlítanak” Görögországéihoz, különösen ami a „fenntarthatatlanul magas” olasz adósságrátát illeti.

A Capital Economics londoni elemzői mindezek alapján fenntartották azt a véleményüket, hogy „felesnél kisebb” az esélye a jelenlegi összetételű euróövezet fennmaradásának a következő négy évben. Az olasz adóssághelyzet egy másik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi helyzetértékelése szerint is „közel jár ahhoz, hogy fenntarthatatlanná váljon”. A ház minapi elemzésében azt jósolta, hogy sem Olaszország, sem az ugyancsak a piaci figyelem központjába került Spanyolország lakossága nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges „szűkölködést”. A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adtak az elemzésben arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.