A szabadság ára – Korunk szabadságharcosa, Duray Miklós 50 éve a célkeresztben című filmről a rendező, Koltay Gábor az MTI-nek elmondta, hogy a két éve elkészült dokumentumfilmet korábban nem merte nyilvánosan bemutatni, Duray Miklós védelme érdekében, mivel a szlovákiai magyar politikus nyíltan beszél több évtizedes közéleti pályafutásáról. „A magyarországi közhangulat egy évvel ezelőtti megváltozása viszont ad egyfajta védelmet” – tette hozzá. Szerinte Duray Miklós életpályáját nézve a rendszerváltozás óta eltelt két évtized arról is szólt, hogy szlovákiai politikai erők – szlovákok és velük együttműködő szlovákiai magyarok – teljesen kiszorítsák őt a politikai életből.
„Duray ma lelkileg megnyomorítva él közöttünk és minimális befolyása van a szlovákiai magyarság sorsának alakítására” – mondta a rendező, aki Durayt „a meg nem alkuvás példaképének” tartja. Koltay Gábor szerint miközben Szlovákiában a magyarság meggyengítése és elüldözése a cél, „nekünk, magyaroknak, valahogy élni kell az Európai Unió adta lehetőségekkel, még úgy is, hogy az EU sok esetben kudarcot vallott, és iszonyúan nehéz megvalósítani a határok feletti nemzetegyesítést”.
A rendező elmondta, hogy a film szól arról a két, Duray elleni merényletkísérletről is, amely alig ismert a magyar közvélemény előtt. Továbbá arról, miként akadályozták meg, hogy az 1990-es évek elején, még Csehszlovákia kettéválása előtt Duray nemzetiségi ügyi miniszter legyen. A három év alatt, 2009-re elkészült, fikciós elemekkel átszőtt alkotásban Varga Klára, a Budapesti Kamaraszínház színésznője szerepel. A filmben Duray Miklós mellett több mint ötvenen szólalnak meg: olyan személyek, akiknek köze volt Duray Miklós életéhez 1968-tól napjainkig, például egy besúgó is, aki évtizedekkel ezelőtt jelentett Durayról.
(MTI)

Lánczi András: A celebpolitikus politizálás üres és felszínes