Jönnek felfelé a törökök

Az eddigi spekulatív „bóvli” adósbesorolási sávból a befektetésre ajánlott kategóriába emelte Törökország hazai valutában kibocsátott szuverén adósságának osztályzatát kedden a Standard & Poor's, a török pénzügyi szektor helyzetének javulására hivatkozva.

MNO
2011. 09. 20. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ legnagyobb hitelminősítője Londonban közölte, hogy „BB plusz/B”-ről „BBB mínusz/A–3”-ra javította a hosszú és rövid futamidejű török beladósság besorolásait. Az új osztályzatok a befektetésre ajánlott kategória alapszintjének felelnek meg. Az S&P ugyanakkor megerősítette a török szuverén devizaadósság egyelőre spekulatív szintű „BB/B” besorolásait, de hangsúlyozta, hogy mind a hazai valutában, mind a devizában fennálló török államadósság osztályzataira felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátás érvényes.

Az osztályzatjavításhoz fűzött keddi londoni elemzésében a Standard & Poor's a lépést azzal indokolta, hogy folyamatosan javul a török pénzügyi rendszer állapota, és mélyül a hazai piac. A tőkepiacon a kormánykötvények hozamgörbéje már 15 évnyi időtávra terjed ki, és a hazai valutában fennálló – a teljes állami kötelezettségek háromnegyedét kitevő – államadósság átlagos lejárati ideje az idén 34 hónapra emelkedett a 2008-ban mért 24 havi átlagról. Az S&P kiemeli, hogy a török líra a nemzetközi devizapiacok globális forgalmából 0,7 százalékkal részesedett 2010 végén; 2007-ben ez az arány még 0,2 százalék volt. A hitelminősítő szerint ugyanakkor a török adósprofil leggyengébb eleme a külső fizetési helyzet.

A Standard & Poor's azzal számol, hogy a folyómérleghiány az idén eléri a folyó bevételek 40 százalékát – ez a hazai össztermék (GDP) 10 százalékának felelne meg –, és a bruttó külső finanszírozási igény 2011-ben a folyó bevételek és a felhasználható tartalékok együttes összegének 145 százaléka lesz, ami a legmagasabbak között van a besorolással ellátott szuverén adósok között. Ez a nagyarányú függés a külső megtakarításoktól kiteszi Törökországot az esetleges belső és külső sokkhatásoknak – áll az S&P keddi elemzésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.