Ősszel kiírja az új energetikai pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A szaktárca ismét a családi házakban, illetve 12 lakásosnál kisebb társasházakban élőket kívánja segíteni – tájékoztatta szombaton a távirati irodát Bencsik János, a tárca energia- és klímaügyekért felelős államtitkára. Ezúttal olyan napkollektorokra lehet majd állami pénzt igényelni, amelyekkel a lakásban felhasználható meleg vizet lehet előállítani.
A fejlesztési tárca államtitkára kifejtette, ekkora közösségi forrás a becslések szerint mintegy 6-7 milliárd forintnyi beruházásnak szolgálhat alapjául. Megjegyezte, a mintának szánt programban 5-6 ezer lakóegység meleg vizét állíthatja elő napkollektor. Bencsik János arra is kitért, hogy a korábbi pályázatok megmaradt forrásaiból kora ősszel új, a szén-monoxid-mérgezés lehetőségét csökkentő kéményfelújítási program is indulhat mintegy 500 millió forintos kerettel. Nem kizárt az sem, hogy a zöldberuházási rendszer panelalprogramjában korábban elbírált, de forrás hiányában nem szerződött pályázóknak is további támogatás jut, mintegy 1,2 milliárd forint összegben.
– A magyar állam tulajdonában lévő szén-dioxid-kvóták értékesítéséről jelenleg is folynak biztató tárgyalások – fogalmazott az államtitkár. Bencsik János utalt arra, hogy a világgazdaságban tapasztalható visszaesés nem segíti az értékesítést, hiszen a kvóták lehetséges vevői is rákényszerültek a termelés csökkentésére, s így az üvegházhatást okozó gáz kibocsátása is mérséklődik.
Bencsik János beszámolt arról is, hogy az augusztus 15-től meghirdetett és – a keret kimerülése miatt – augusztus 17-én felfüggesztett 1,6 milliárd forintos keretösszegű zöldberuházási rendszer pályázatra 816 beadvány érkezett 3,2 milliárd forint támogatási igénnyel. Ha a feltételeknek megfelelően három kategóriát javul az energetikai besorolás, akkor a becslések szerint akár 60-70 százaléknyi energia is megtakarítható a pályázaton részt vevő ingatlanoknál.

Zelenszkij szerint a magyarok támogatják Ukrajna uniós tagságát