Olyan a helyzet, mint a nagy összeomlás idején?

Bár a monetáris tanács<a href="http://www.mno.hu/portal/811002" target="_blank"><strong> szinten tartotta</strong></a> a jegybanki alapkamatot, a jelenlegi piaci helyzet Bebesy Dániel véleménye szerint sok tekintetben hasonlít a 2008–2009-es szituációhoz, amikor a gyenge növekedési kilátások ellenére a jegybank végül rendkívüli kamatemelésre kényszerült, míg Suppan Gergely a következő egy év során nem számít kamatcsökkentésre. A Buda-Cash Brókerház elemzője szerint a kamatemelési várakozások lassan beépülhetnek az árazásba. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/811051" target="_blank"><strong>• Mihez készítik elő a talajt? </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/811039" target="_blank"><strong>• Simor devizával segítené ki a bankokat </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/811025" target="_blank"><strong>• Nagyobb bővülést jósol hazánknak az IMF, mint az euróövezetnek </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/811032" target="_blank"><strong>• Nem tartanak az euró „kimúlásától” </strong></a><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/811022" target="_blank"><strong> • Volt javaslat 25 bázispontos emelésre</strong></a>

MNO
2011. 09. 20. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bebesy Dániel, a Budapest Bank portfólió-menedzsere arra hívta fel a figyelmet, hogy az MNB az országkockázati megítélés gyors, látványos romlása ellenére egyelőre nem változtatott az alapkamaton. A jelenlegi piaci helyzet véleménye szerint sok tekintetben hasonlít a 2008–2009-es szituációhoz, amikor a gyenge növekedési kilátások ellenére a jegybank végül rendkívüli kamatemelésre kényszerült. Ez a forgatókönyv a következő hetekben sem zárható ki – tette hozzá. A jelenlegi negatív nemzetközi környezet, az eurózóna válsága hasonló, ha nem nagyobb kockázatot jelent, mint annak idején a Lehman-összeomlás volt, emellett a hazai különutas gazdaságpolitika is extra kockázati tényező az ország számára – tette hozzá.

A múlt héten bejelentett adóemelések miatt az inflációs kilátások is romlottak, és sajnos Magyarországon a gyenge hazai fogyasztás ellenére ezek az árszínvonalat emelő sorozatos „egyszeri” sokkok negatívan érintik a várakozásokat – mondta. A hazai monetáris politika így, Bebesy szerint, kényelmetlenebb helyzetben van, mint Csehországban vagy Lengyelországban, ahol szintén emelték az áfát, azonban a jobb inflációs múlt miatt az ottani jegybankoknak ezekre nem kell feltétlenül reagálniuk. A jelenlegi helyzet alapján tehát úgy néz ki, hogy a gyenge növekedés ellenére a következő időszakban nagyobb esélyét látjuk a monetáris szigorításnak – mondta.

Erősödő stabilitási kockázatok

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az inflációs kilátások az utóbbi időben javulni látszottak ugyan, a kormány adóemelési tervei (jövedéki adók, áfa) miatt a jövő évre várt inflációs pálya érdemben, 1-1,2 százalékponttal felfelé módosulhat. Ez azt is jelenti, hogy a korábbi várakozásokhoz képest a 3 százalékos inflációs cél teljesülése jövőre sem lehetséges. Az MNB feltehetően egyszeri hatásnak tekinti az adóemeléseket, ami 12 hónap elteltével eltűnik az inflációból, azonban a másodkörös hatások, az inflációs várakozások magas szinten történő beragadása miatt az elemző szerint az óvatosság indokolt marad. Ameddig erre nincs bizonyíték, a monetáris politikának nem kell válaszolnia szigorítással – vélte.

Ugyanakkor az utóbbi időkben erőteljesen felerősödtek a stabilitási kockázatok, amelyek egy része külső eredetű, azonban a kormány devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos intézkedései jelentős kockázatokat okoznak a pénzügyi rendszernek. Mindezek miatt a piaci árazásokban meglévő kamatcsökkentési várakozások teljesen kiárazódtak – fogalmazott. A következő egy év során így nem számít kamatcsökkentésre, kamatemelés pedig elsősorban a kockázatok felerősödése, jelentős forintgyengülés, illetve a kockázati felár növekedése esetén lehetséges Suppan szerint. „A legvalószínűbbnek az alapkamat 6 százalékos szinten tartását tartjuk, azonban a felfelé mutató kockázatok erősen megnövekedtek” – jegyezte meg.

Érdekes lesz a szavazás

Fazekas Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint Simor András megfogalmazása arról, hogy a monetáris tanácsi tagok túlnyomó többsége a kamat szinten tartására voksolt a 25 bázispontos kamatemelési javaslattal szemben 6:1-es, vagy legfeljebb 5:2-es szavazati arányt jelenthet. Hozzátette: érdekes lesz majd a jegyzőkönyvből kiderülő szavazás, hogy az új tagok hogyan voksoltak. A mostanit megelőző kamatdöntő üléseken ugyanis viszonylag izgalmaktól mentes volt a szavazás, hiszen nem volt indoka sem a monetáris enyhítésnek, sem a szigorításnak – mondta. Hozzátette azt is, hogy a kamatemelési várakozások lassan beépülhetnek az árazásba.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.