Csípős lesz a balatoni nyár

2000. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hetekben kevesebb panaszuk lehetett a Balaton vendégeinek a vérszívókra, mert az első szúnyogirtáshoz használt biológiai fegyver „zöld utat kapott” a lárvákhoz – mondta tudósítónknak Sáringer Gyula akadémikus. A balatoni szúnyogritkítás tudományos főtanácsadója a második „légi-csapást” illetően kevésbé derűlátó, mivel időközben a különböző növények olyannyira betakarták a lárvatenyész-helyeket, hogy azokba alig jut be a spóratikus oldat.Sáringer professzor továbbra is azt vallja: a leghatékonyabb biológiai fegyver a 8x8 milliméteres jégkockákba fagyasztott spóra lehetne, mert a helikopterről „indított” jégszemcsék legurulnának a növényzetről, és bejutnának a pocsolyákban, nyíltvizes helyeken megbúvó lárvákhoz. Ott miután a jégburokból kiolvadnának a lárvák megfulladását előidéző spórák, a légicsatából győztesként kerülnének ki a helikopterek.Csakhogy amíg a hagyományos biológiai irtás hektáronként 2800 forintba kerül, a jégszemcsésre hatszor ennyit kellene költeni. Márpedig az 1700 hektáros biológiai és 5250 hektáros kémiai háború így is sokba kerül. Sáringer Gyulától megtudtuk: elkészült egy, egy a huszonötezerhez arányú katonai atlaszra rajzolt térkép a szúnyoglárva-tenyészhelyekről, amely első ütemben a Balatonkenese és a Keszthely közötti „lárvakeltetőket” teszi érzékelhetővé egy ezzel foglalkozó, környezetvédelmi kft. helikopterei számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.