A tízévi munka jó alap

Fűrész Gábor
2000. 10. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU-csatlakozás feltételez és megkövetel bizonyos fokú felzárkózást Európa fejlett országaihoz, ugyanakkor a felkészülés a csatlakozásra és még inkább az uniós tagság közelebb vihet a felzárkózás céljaihoz. A rendszerváltozás óta megtett nem könynyű úton eddig elért eredményeink komoly esélyt adnak erre – e gondolatsor jegyében nyílt meg tegnap Budapesten a VII. ipar- és vállalatgazdasági konferencia.Gazdaságunk jó pályán halad, ilyen jó esélyünk még sosem volt a felzárkózásra. A rendszerváltozás a tudomány világában is változásokat hozott. Az EU-csatlakozás kapujában rendkívül hasznos a tudományterületek számára is egy ilyen tanácskozás – mondta Román Zoltán, az MTA ipar- és vállalatgazdasági bizottságának elnöke megnyitójában.A konferenciát megnyitó plenáris ülésen Tíz év tanulságai címmel rendeztek kerekasztalvitát, amelyen az elmúlt időszak iparpolitikájáért felelős miniszterek vettek részt.Bod Péter Ákos szerint az 1990-es rendszerváltozás után meghatározó kérdés volt, hogy a szovjet gazdaság árnyékából miként sikerül kiszakadnunk és lábra állnunk. A magyar ipar nagyobb mértékben csökkent, mint a gazdaság egészének teljesítménye. Az ipar igazi válsága nem a rendszerváltozáskor kezdődött, hanem az azt megelőző tíz évben már stagnált a fejlődés, jelentős volt a visszaesés.Pál László (1994–95-ben ipari és kereskedelmi miniszter) jelezte: látható, hogy hiányoztak az olyan közmegegyezések az elmúlt évtizedben, amelyek például a privatizáció lefolytatására vonatkoztak volna.Az állami irányítás abba az irányba mutat, hogy növekszik a gazdaság szereplőinek önállósága, és visszaszorul a közvetlen minisztériumi irányítás.Fazakas Szabolcs 1996-os ipari miniszter elmondta: ha elfogadták volna a világbanki és egyéb nemzetközi szervezetek minden tanácsát, ma nem rendelkezne ilyen sikeres gazdasággal hazánk. Az ipar fejlődési pályára állt, és már lehetett hosszabb távú tervekben, programokban gondolkodni.Chikán Attila kiemelte, hogy a magyar gazdaság előző tíz éve nemzetközileg is elismert sikertörténet. Az egymást követő kormányok és ipari, gazdasági miniszterek tevékenységét egy folyamatos gazdaságpolitika jellemezte. Mindez nagymértékben hozzájárult sikeres gazdaságpolitikánk megvalósulásához. A magyar gazdaság sikertörténetében jelentős szerepe volt az ipari privatizáció lebonyolításának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.