Magyarok és szlávok

2001. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázadás volt ez a könyv 1942 áprilisában: Csehszlovákia, Lengyelország rég fölparcellázva, a fölperzselt Szovjetunió területén javában zajlik a Barbarossa terv végrehajtása, Románia részeinek átadására kényszerítve, Szerbia túl a „hideg napokon” – és a Magyarságtudományi Intézet keresve sem talál megfelelőbb alkalmat, hogy a szlávság művelődéstörténetéről, valamint Kárpát-medencei jelenlétéről előadás-sorozatot publikáljon. A hazai szlavisztika legjelentősebb tudósai az egyik oldalon, legfőbb katonai szövetségesünk, a náci Németország élettérelmélete és a szláv népek rabszolgastátusának alapelve a másikon. Szelíd, ám átszellemülten dacos szembeszegülés ez, amelyet a köztudottan nem specialista, mégis kötetszerkesztő Szekfű Gyula is nyomatékosít.Hősiesen időszerűtlen volt e könyv 1942-ben: a korral szembeszegülő humanista és szintéziskereső tudományosság elszigetelt erődemonstrációja. A pozitivista történetírás, a nemzetkarakterológiai kísérletekre építő szellemtörténet, az összehasonlító nyelvészet, az eszmetörténet, a néprajz és az irodalomtudomány vetette itt latba fölkészültségét, hogy a magyar kultúrára oly nagy befolyást gyakoroló szláv népek műveltségét a lehető legteljesebben térképezze föl. És hogy a két kultúra kapcsolatának úttörő elemzéseivel legalább szellemi értelemben, a szellemi honvédelem lázadásaként, helyreállítsa a Kárpát-medence civilizációs egységét. Kniezsa István, Zsirai Miklós, Fügedi Erik, Hadrovics László, Gogolák Lajos, Gunda Béla és a többiek tanulmányai régiónk szerteágazó etnikai harcaiba, közép-európai sorsközösségünkbe, egyszóval történelmünk mélyebb értelmébe avatnak be. S ez talán a legtöbb, ami egy történeti szintézistől elvárható.Persze a tanulmánykötet nem mentes a beszédes és kétségbeesett elfogultságoktól sem: szinte minden szerzőnél ott lappang a Kárpát-medencei kultúrfölény igazolása, helyenként a finnugor népeket, a lengyeleket sorozatosan legyőző oroszság iránti ellenszenv, az elhatárolódás a bizantinus keleti kultúrkörök hatásaitól, avagy a szlávok „mint földművelő szolganép” avas közhelye. Ám ha szürke tipográfiájával és tördelésével, helyesírási-gépelési hibáival, szerkesztetlenségével az újra kiadott kötet próbára teszi is az olvasó türelmét, e szelíd szellemi lázadásnak az emlékművét elismerően, a múltból – remélhetően – sokat eszmélkedve olvassuk ma újra.(A magyarság és a szlávok. Lucidus Kiadó, Kisebbségkutatási Könyvek, Budapest, 2000. Ára: 2200 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.