Sértők és sérültek

2001. 01. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benke László író, költő Sértők és sérültek című önéletrajzában és nemzedéki közérzetregényében a lehető legnehezebb prózamodell megteremtésére vállalkozott. Egy hiperérzékeny íróember belső rezdüléseit vetette papírra úgy, hogy reflektál a külvilág, a hétköznapi történelem eseményeire is. Azokat a nehezen gyógyítható traumákat is elénk tárja, amelyeket a változó makroközösség, a társadalom és az állandó mozgásnak kitett mikroközösség, a család gyakorta végigszenved.Védás, az író főhőse, alakmása azok közé a gondolkodó emberek közé tartozik, akik a pártállami időkben olykor a szó köznapi értelmében vett egzisztenciájukat, máskor személyes szabadságukat is kockára téve harcoltak a rendszerváltozásért a szó, a gondolat eszközeivel, s mégis a változások első számú kárvallottjai közé kerültek. Védást, az érzékeny írót személyes sorsa azonos örvénybe sodorja a munkásokkal, akik önhibájukon kívül váltak egyik pillanatról a másikra munkanélkülivé. Hősünk a magánéletben is megnehezíti a saját sorsát. A stigmatizált embereknél gyakori jelenség, hogy a – meglehet, vétlenül – elszenvedett ütéseket vétleneknek adják tovább. Nemegyszer a nőknek, azoknak a csodálatos lényeknek, akiktől a megváltást várjuk. Benke László regényében egyszerre kottázza le – sajátos olvasatban – az ezredvég tragikus szimfóniáját, a közép-európai rendszerváltozás szubjektívre hangolt kantátáját s egy jobb sorsa érdemes ember kétségbeesett jajkiáltását.(Benke László: Sértők és sérültek. Hét Krajcár Kiadó, Budapest, 2000. Ára 1380 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.