Könyvkiadás politikai segítséggel

Szenvedi
2001. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt belügyminiszter, Kuncze Gábor húgának egykori cége, a Korona Kiadó Kft. és az Oktatási Minisztérium kártérítési pere tegnap folytatódott a Fővárosi Bíróságon. A kft. azért perli az oktatási tárcát, mert miután Kuncze Magdolna elhagyta a kiadót és saját céget alapított Korona Nova néven, Magyar Bálint volt oktatási miniszter – a tárgyaláson meghallgatott tanú szerint – „hatalmi szóval” törölte a tankönyvjegyzékből a Korona Kiadót.Tegnap Gál Ferencet, az Oktatási Minisztérium közoktatás-fejlesztési és értékelési főosztálya tankönyv- és taneszköz- irodájának főosztályvezető-helyettesét hallgatta meg a bíróság, aki még az előző kormány idején került a tárcához. A szakember elmondta, hogy minden évben tankönyvlistát készítenek a pedagógusoknak. Ha egy tankönyvkiadó valamely okból lekerül a listáról, annak kiadványa „halálra van ítélve”. A tankönyviroda vezetője szerint ahhoz, hogy egy új kiadó a listára kerüljön, minden év július 31-ig be kell jelentkeznie a minisztériumnál.A per tárgya a Mohácsy Károly-féle középiskolás irodalomkönyv-sorozat, amely eredetileg a Korona Kiadó gondozásában jelent meg. A kiadó 1996 júliusáig bejelentette, hogy a 1997–98-as tanévre is megjelentetné a tankönyvsorozatot. Mohácsy azonban 1996 szeptemberében levelet küldött a minisztériumba, miszerint más, akkor meg nem nevezett kiadónál jelentetné meg munkáját. Kuncze Magdolna saját kiadói cégét, a Korona Novát csak 1997 januárjában jegyezték be. A minisztérium utasította a feleket, hogy egyezzenek meg, ám ez nem történt meg, ezért a miniszter, Magyar Bálint egyoldalú döntést hozott: a Korona Nova kerül fel a tankönyvlistára a Mohácsy-tankönyvekkel. Gál Ferenc szerint a Korona Nova be sem jelentkezett, pedig a tanú szerint több szakértő is véleményezte a két kiadó közt fennálló jogvitát, s arra a megállapításra jutottak, hogy mind a két kiadótól szerepeltetni kellene ugyanazt a tankönyvet. Döntésével Magyar Bálint – mint a szakember fogalmazott – hatalmi szóval avatkozott bele a piaci viszonyokba. A felperes Korona Kiadó ügyvezetője, Vilhelm József kérdésére a szakember elismerte: Magyar Bálint nem szakmai, hanem politikai alapon döntött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.