Meredeken csökkenő infláció

2001. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elérhető a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új, inflációs célkövető monetáris politikája, amely szerint decemberre 7-7,7 százalékra mérséklődik a pénzromlás mértéke, 2002 végére pedig 5,5 százalékos lesz a drágulás mutatója. Augusztusban, legkésőbb szeptemberben a jegybank 25, vagy 50 ponttal ismét csökkenti kéthetes irányadó kamatát: az előrejelzés 10,4 százalék. Az irányadó kamat 11,25 százalékon „áll” február 5-e, a legutóbbi kamatvágás óta – mindez a Reuters által tegnap közzétett felmérésből derül ki. Az anyag szerint a forinterősödés keltette optimizmus az inflációs trendek felől új lendületet kapott.Elemzők úgy vélik, hogy a forint az eddig elért paritás feletti 10 százalék körüli szintről az idén már nem emelkedik tartósan tovább: július végére átlagban 9,94 százalékos, augusztus végére pedig 9,79 százalékos szint prognosztizálható, ugyanakkor 2002 elejétől újra erősödhet nemezti fizetőeszközünk.Az idén a folyó fizetési mérleg hiánya várhatóan 2,3 milliárd euró lesz, viszont portfólió- és működő tőkéből, továbbá vállalati hitelfelvételből hozzávetőleg 5 milliárd dollár „érkezésére” számíthatunk. A GDP-bővülés átlagosan 4,85 százalék lesz 2001-ben, az ipari termelés idei bővülése 11,5 százalékra becsülhető a Reuters felmérése alapján.Az idén – a csalódást okozó 10,8 százalékos májusi adat miatt – némileg nagyobb inflációt jeleztek. Az egész éves átlag drágulásra vonatkozó elemzői konszenzus 13 bázisponttal emelkedett, 9,3 százalékra, ami csak kismértékű csökkentést jelentene a tavalyi 9,8 százalékos szintről, ugyanakkor a következő hónapokban meredeken csökkenő trendre számíthatunk. Nagy kihívás, hogy az eurózónához történő csatlakozás tervezett, 2006-os időpontja előtt két évvel az infláció jelentősen csökkenjen. A kívánt érték jelenleg 3–3,5 százalék között van, ám elképzelhető, hogy akkorra 2–2,5 százalékra csökken, így a pénzromlás mutatója lecsökkenhet akár 4,5 százalékra is.Az MNB elkötelezte magát az infláció leszorítására: ezt a sávszélesítéssel, a devizaliberalizációval, továbbá a monetáris politika megváltoztatásával kapcsolatos intézkedések támasztják alá – mondta Rácz István, a Credit Suisse First Boston elemzője, aki szerint a következő esztendő végére nemzeti fizetőeszközünk akár az árfolyamsáv szélét is elérheti, s így szükséges lehet, hogy a jegybank több százalékponttal is felértékelje a sáv közepét.A forint még mindig jelentősen alulértékelt, ezért igen olcsó valuta a külföldiek számára, hosszú távon mindenféleképpen felértékelési nyomásra lehet számítani – hangsúlyozta Vojnits Tamás, az OTP Értékpapír Rt. elemzője.Piaci információk szerint továbbra is lehet nyerni a diszkont kincstárjegyeken. A devizaliberalizáció utáni napok „oldalazó” árakat hoztak, hiszen sok külföldi profitot realizált az elmúlt hetek forinterősödése után, ezért az árfolyamok emelkedni fognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.