Mégis gázrobbanás történt

Gázrobbanás döntötte romba azt a panelházat vasárnap, amelyről eddig úgy vélték a szakértők, ekkora kárt nem tehetett volna benne a vezetékes gáz berobbanása.

2001. 08. 15. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfelel a valóságnak az a feltételezés, amely szerint a XVII. kerületi Újlak utca 13. szám alatti panelházban vasárnap történt robbanás oka öngyilkossági kísérlet. A vizsgálat során kiderült, hogy miután férjével megromlott kapcsolatát már nem tudta helyreállítani, a harmadik emeleti lakásban élő K. János Attiláné vasárnap délután úgy döntött, véget vet életének. A korábban villanytűzhelyre cserélt gáztűzhely fali csonkjára erősített egy PVC-csövet, ezen keresztül akarta belélegezni a gázt. Ám mivel nem sokkal előbb némi alkoholt is fogyasztott, meggondolta magát, és inkább lefeküdt aludni, a gázcsapot viszont elfelejtette elzárni.

Mint ahogyan azt Jakab Géza ezredestől, Budapest rendőrfőkapitányának bűnügyi helyettesétől megtudtuk, a nappalit megtöltő gázt valószínűleg egy elektromos fogyasztó indíthatta be, és így következett be a pusztító robbanás. Az ezredes elmondta azt is, hogy az asszony vasárnap délután két óra körül még megpróbálta rábeszélni férjét a további közös életre, ám ő nem volt hajlandó békülni. K.-né egyébként már korábban többször is megkísérelt öngyilkosságot. A hatalmas detonáció álmában érte az asszonyt, aki szó szerint arra ébredt, hogy az utcán fekszik.

Lapunk úgy értesült, hogy a robbanás erejét – amely kivitte az egyszobás lakás mennyezetét és padlózatát, kivágta az egyik falat, és az utcára repítette az erkélyt – növelte az is, hogy a lakásban több liter hígító és festék volt. Pinkóczy József alezredes, a BRFK bűnügyi technikai osztályvezetője, a helyszíni szemle vezetője elmondta, hogy az épület olyan súlyosan megrongálódott, hogy még ők sem mehettek be a házba, ezért egy emelőkosaras jármű segítségével vették szemügyre a romba dőlt lakást, így vették észre a gázcsonkra erősített slagot. A gázcsap is nyitva volt, ezért megkérték a gázművek szakembereit, ellenőrizzék, hogy élő vezetékről vagy holtágról van-e szó. Kiderült, hogy a csőben akadálytalanul közlekedik a gáz, amelyből a csap megnyitásával nagy mennyiség a szobába került.

K. János Attiláné ellen a rendőrség közveszélyokozás miatt indított eljárást, a további vizsgálatok eredményétől függően kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.

*

Egyetlen család fogadta el a Ferihegyi úton felkínált átmeneti elhelyezést – tájékoztatta lapunkat a XVII. kerület polgármestere, Devánszkiné dr. Molnár Katalin. A többiek egyelőre rokonoknál, ismerősöknél, szomszédoknál húzzák meg magukat. Tegnapig tizenöt család kért ideiglenes elhelyezést az önkormányzattól, ahol a családtagok létszáma, kora, neme, esetleges különleges körülményeik – például rokkantság, kisgyerek – figyelembevételével keresik a számukra megfelelő átmeneti lakást. Mivel a közeljövőben a XVII. kerületben csupán két garzonlakás ürül meg, a családok nagy részét a főváros kerületeiben helyezik el. A felrobbant lépcsőháznak nincs anyagi tartaléka, a lakások egy részét pedig nem biztosították.

A környéken lakók anyagi körülményei sok esetben még azt sem teszik lehetővé, hogy maguk fizessék a kitört ablakokat, biztosításuk nincs, a számlákat a polgármesteri hivatal állja.

Azonnali segélyként az önkormányzat 30-30 ezer forintot osztott ki a felrobbant ház családjainak, a Magyar Vöröskereszt és a Családsegítő Központ pedig ruhaneműt és lakásfelszerelési cikkeket ajánlott fel.

A száz méterre lévő óvoda és bölcsöde épületében keletkezett károk helyreállítása még legalább egy hetet igénybe vesz – tájékoztatta lapunkat a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.