USA: tilos az embrióklónozás

2001. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár egymillió dolláros pénzbírsággal és tíz évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják ezután az emberi embriót klónozókat az Egyesült Államokban. A képviselőház elfogadta a szövetségi szinten alkalmazandó törvényjavaslatot – adta hírül az MTI. Czeizel Endre genetikus egyetért a döntéssel.A tervezet nem engedélyezi emberi embrió sejtanyagának átültetéses előállítását sem új egyedek létrehozása, sem orvosi, tudományos kutatások céljából. Az ellenzők szerint a tilalom viszszaveti a gyógyászatban forradalmat ígérő embrióklónozási és őssejtkutatásokat. George Bush elnök is a széles körű tilalom mellett van, vagyis az emberi klónozás semmilyen formáját nem támogatja – áll a Fehér Ház közleményében. Eszerint „az emberi klónozás által felvetett súlyos erkölcsi kérdéseket nem lehet figyelmen kívül hagyni a tudományos felfedezések érdekében”.– Értem és megértem a konzervatív Bush-kormányzat döntését. Drasztikus és határozott: nem engedélyez beleavatkozást az emberi keletkezés természetes folyamatába – nyilatkozta lapunknak Czeizel Endre genetikus. Kosztolányi Dezső szerint is az ember egyedüli példány, nincs szükség arra, hogy bárkit is mesterséges körülmények között megsokszorozzunk. A tudósok viszont becsvágyók – tette hozzá a szakember. Aki először klónoz embert, bárhol teszi is, minden bizonnyal hírhedten híres lesz. A közelmúltban egyébként két emberklónozással foglalkozó laboratórium működését is betiltották az Egyesült Államokban. A tudományos lapok híradásai szerint egy olyan dél-amerikai országban folytatják a kísérletezést, ahol ezt nem tiltja a törvény. Az egyik laboratóriumban egy dúsgazdag házaspár nemrég elhunyt csecsemőjének „előállításán” dolgoznak.Az őssejtkutatásokat a genetikus szerint a törvényjavaslat nem befolyásolja. Csak arról van szó, hogy e célból ne állítsanak elő emberi embriót. A lombikprogramból megmaradókat pedig minden bizonnyal nem pusztítják el, hanem használni fogják ezután is. Az őssejtkutatások megoldást jelenthetnek az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a cukorbetegség kezelésére. Nancy Regan az egykori elnök súlyos betegsége miatt is kérte a kísérletek folytatását. A pápa viszont éppen az ellenkezőjére kérte fel a Bush-kormányzatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.