A megértő rendőrben bízik a sértett

Egerben szinte mindenki elégedett a rendőrség munkájával, Budapesten viszont csupán a megkérdezettek kétharmada – állítja Kövér Ágnes, aki egy vizsgálatot készített az Országos Kriminológiai Intézet és az Országos Bűnmegelőzési Tanács megbízásából. Az állampolgároknak ugyanis nemcsak az a fontos, hogy ellopott értékeik megtérüljenek, hanem az is, hogy a nyomozók empatikusan viszonyuljanak a károsultakhoz. A kutató a rendőrség munkájának minősítését kérte betöréses lopások egri és budapesti kárvallottjaitól.

2001. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokkal jobb az egri rendőrök megítélése, mint a fővárosiaké, annak ellenére, hogy a statisztikák szerint nem hatékonyabbak náluk. A nemrégiben véget ért vizsgálat eredményei szerint, ha az ügyben eljáró rendőr barátságtalanul elutasítja a károsult együttműködési kísérletét, akkor az esetleges eredménytelen nyomozást a sértett még súlyosabban ítéli meg. A rendőrség munkájáról kialakult véleményt a rendőrnek az áldozathoz való viszonya és empátiája nagymértékben alakítja.
A kutatás eredményei szerint a bejelentés után gyorsan kiérkező helyszínelő a hatékonyan működő rendőrség képét erősíti. Az egri megkérdezettek 64 százaléka vélte úgy, hogy a rendőrség gyorsan érkezett, míg a pestieknek csupán 46 százaléka. A kutatók szerint a sértett komoly érzelmi sokkot él át, amikor szembesül személye, tárgyai, otthona védtelenségével. A szorongás, a düh, az elkeseredettség oldásában komoly szerepe van a rendőr empatikus, szakszerű, megnyugtató viselkedésének. A vidéki válaszolóknak majdnem a fele számolt be arról, hogy a rendőrség megérkezése után csökkent a félelme, míg a fővárosiaknak csupán egynegyede érezte ugyanezt.
Több megkérdezett a helyszínelők munkáját alaposabbnak ítélte, mint a nyomozókét. A vidéki helyszínelőket kétszer olyan alaposnak vélték, mint a fővárosiakat.
A válaszok elemzése során a kutatók megállapították: szívesen működik együtt a nyomozókkal és a rendőrséggel az a károsult, aki barátságos, segítőkész helyszínelő rendőrrel találkozott.
A helyszínelő munkáját a sértettek főleg akkor értékelték gyengének, ha kérdéseikre nem válaszolt, vagy nem vette észre az általuk értékelhetőnek vélt nyomokat, és erre a károsultnak kellett figyelmeztetnie. Az egri válaszadók kétharmada bizalommal viseltetett a nyomozó iránt, egyharmada viszont nem. A megkérdezett budapestieknek a fele érzett bizalmat, egyharmada nem, egyötödük viszont még csak nem is találkozott az ügyével foglalkozó rendőrrel.
A megkérdezettek egyetlen kérdésben értettek egyet: abban, hogy az ügyükben elrendelt nyomozás menetéről egyikük sem kapott tájékoztatást, bár kétharmaduk igényelte volna. Kivételek azok a válaszadók, akiknek családtagjuk vagy ismerősük rendőr. Az elmaradt tájékoztatás az oka annak, hogy a budapesti sértettek csaknem fele úgy véli: ügyükben nem is nyomoztak.
A nyomozati munkával való elégedetlenség egyik forrása, hogy a tanúkat csak hosszú idő, esetleg hónapok elteltével hallgatták ki, amikor azok már nem emlékeztek az eseményre, vagy a nyomozók nem hallgattak meg olyan személyeket, akiknek vallomása a sértett szerint fontos lett volna. A vidéki és a fővárosi lakosok véleménye közötti különbség itt is szembeszökő: míg a megkérdezett egriek több mint kétharmada vélte alaposnak a nyomozati munkát, addig a fővárosiaknak csupán egyharmada, míg egynegyede kimondottan elégedetlen volt azzal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.