Mint arról beszámoltunk, Leibacher rendőrruhába öltözve rontott be a német nyelvű kanton, Zug parlamentjébe, ahol gránátot dobott és öt tárat lőtt ki a ülésezőkre. Az őrjöngő férfi három kormánytagot és tizenegy parlamenti tagot megölt, sokakat megsebesített. A támadás után a férfi magával is végzett.
Leibacher az utóbbi években hét alkalommal tett feljelentést zugi kormányzati képviselők ellen. A kantoni bíróság a héten megalapozatlannak minősítette, és véglegesen visszautasította beadványait.
A tettes a szemtanúk szerint lövöldözés közben őrjöngve kereste Robert Bisig képviselőt, aki többek között annak a közlekedési vállalatnak is vezetőségi tagja, amely ellen Leibacher több feljelentését tette. Az öldöklés idején Robert Bisig családi okok miatt nem volt a parlamentben.
Mint arról tegnap beszámoltunk, az ámokfutó fegyverekkel tömött autójában a rendőrség egy búcsúlevelet is talált, amelyben arról írt, hogy „a harag napja vár a zugi maffiára”, és Robert Bisig képviselőt is megbünteti.
Bisig később beszámolt arról, hogy a gyilkos 1998 óta több beadványt készített, amelyekben többek között azt állította: a közlekedési vállalat buszvezetői ittas állapotban dolgoznak. A vállalat feljelentette, és ezért haragudhatott rá.
A zugi születésű, de Zürichben élő férfit harminc évvel ezelőtt több bűncselekmény miatt már elítélték: erőszak, garázdaság és gazdasági bűncselekmények miatt indult ellene eljárás. A rendőrségnek tudomása volt arról, hogy az utóbbi időszakban fegyverrel fenyegetett egy buszvezetőt és egy, a helyi hatósággal együttműködő személyt.
Míg odabent a pokol tombolt, az épület melletti kis boltokban semmit nem érzékeltek – írja a Corriere del Ticino. A rendőrséget négy perccel az első lövés eldördülése után riasztották. A nyomozók szerint a férfi alaposan előkészítette a magányosan végrehajtott akciót, amely semmiképp nem hozható összefüggésbe az Amerikában történt terrorista cselekményekkel.
A zugi események után Bernben a szövetségi parlamentbe belépőket két fegyveres rendőr ellenőrzi, és hétfőtől fémdetektoros berendezés is működik az épületben. Hans-Peter Gerschwiler, a parlament főtitkárhelyettese szerint nemrég vezettek be néhány óvintézkedést, és továbbiakat is terveztek, mivel megszaporodtak a parlamentek elleni negatív lakossági reagálások. A csütörtöki véres események után azonban azonnali, Svájcban szokatlanul szigorú biztonsági intézkedésekre került sor.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk