Papp Péter alezredes, a duna-haraszti rendőrkapitányság vezetője szerint a szakértői vizsgálat eddigi eredményei szerint alapos a gyanú, hogy jogszerűtlenül használtak víruskereső programokat, angol–magyar szótárt, rendszerprogramokat, Windows-programokat a cég dunaharaszti egységénél. A rendőrség feltételezi, hogy a felhasználók ezek után nem fizettek jogdíjat. Ezért a számítógépeket helyben maradás mellett lefoglalták: az adatokat flopira másolták, de a gépeket nem vitték el. Így továbbra is használhatják azokat, de a szoftvert nem változtathatják meg.
Az alezredes tájékoztatása szerint a vizsgálat akár hónapokat is igénybe vehet, hiszen több száz gépet kell ellenőrizniük.
A munka neheze ez esetben a számítógépes szakembereké, hiszen az ő feladatuk lesz megállapítani: hová, mely gyártóhoz tartoznak az egyes szoftverek, védettek-e, kell-e jogdíjat fizetni utánuk, hiszen például a vírusellenőrző programok közül több is ingyenesen letölthető az internetről. Hozzátette: a cég maximálisan együttműködik a rendőrséggel, hiszen érdeke, hogy kiderüljön: jogszerűen használták-e a szoftvereket vagy sem. A rendőrség áttekinti az Ügyviteli Szoftverek Gyártóinak Egyesületének a BSA-névjegyzékét; azt remélik, ebből támpontot kaphatnak annak kiderítésére, hogy kik telepíthették a gépekre a programokat.
– Több országra, így Magyarországra is vonatkozó, szoftverforgalmazókkal és -tulajdonosokkal kötött nemzetközi szerződések szabályozzák a Coca-Cola által használt számítógépes szoftvereket – nyilatkozta lapunknak Horváth Magyary Nóra, a cég közkapcsolati és kommunikációs igazgatója. Mint mondta, nagyon szigorú a cég belső szabályozása is, amelynek értelmében csupán az informatikai osztály által telepített programokat használhatják.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó