Házi őrizet: jutalom a bűnözőknek

Egyre gyakrabban rendeli el bíróság a házi őrizetet s a lakhelyelhagyási tilalmat, a rendőrség előzetes letartóztatási indítványa ellenére is. Előfordult, hogy súlyos bűnök elkövetői kerülték el így a zárkát. Az igazságszolgáltatásban dolgozók lapunknak megerősítették: a rendőrség nem tudja maradéktalanul ellátni a házi őrizetesek ellenőrzését, de a lakhelyelhagyási tilalom megszegői sem számíthatnak mindig szankciókra.

2001. 09. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb trükkös tolvajlások miatt őrizetbe vett külföldiek lakhelyelhagyási tilalmát rendelte el a Pest Megyei Bíróság. Őket több európai országban is körözték. Ám a három délszláv férfi egy percet sem töltött a kijelölt helyen, megszöktek. A másodfokú tárgyalás után viszont házi őrizet helyett előzetes letartóztatást rendeltek el egy józsefvárosi késeléses ügyben és egy XVI. kerületi halálos lövöldözéses ügyben is.
A BRFK-n Komáromi Endre ezredestől megtudtuk: a rendőrség mindent megtesz, hogy a házi őrizetre ítéltek és a lakhelyelhagyási tilalom alá vontak megbízható ellenőrzését ellássa. Lapunk rendőrségi forrásból azonban úgy értesült: az utóbbiaknál csak véletlen ellenőrzésnél vagy elfogáskor derülhet ki, hogy az érintettek valamelyike megszegte-e az előírást. Például egy éjszakai életben jól ismert férfi elfogásakor derült csak ki, hogy a társaságában van az a lakhelyelhagyási tilalomra kötelezett külföldi is, akinek augusztus utolsó napjaiban kézigránátot dobtak Pest megyei lakótelkére.
Úgy tudjuk: technikai eszközök híján nem túl alapos a házi őrizetesek ellenőrzése sem, hiszen a rendőrség amúgy is létszám- és autóhiánnyal küzd. Általában mobil vagy visszatérő ellenőrzést hajtanak végre: a járőröző rendőrök az eligazításon megadott időpontokban ellenőrzik otthonukban a gyanúsítottakat. Ebben a kategóriában több fokozat is létezik: vannak házi őrizetre ítéltek, akik kötelező orvosi vizsgálatokra is csak rendőri kísérettel mehetnek, de van olyan is, hogy a gyanúsítottak kísérők nélkül végezhetik napi bevásárlásaikat. Bármelyik büntetési forma lép is életbe a rendőrség által indítványozott előzetes letartóztatás helyett, a megszegők nem mindig kerülnek súlyosabb kategóriába, ha kijátsszák az ellenőrzést. Ha a bírói határozat másképpen nem rendelkezik, csak pénzbüntetésre ítélhetők a renitensek.
A büntetés-végrehajtásnak „kedvezők” a bíróságok lakhelyelhagyási tilalmat, illetve házi őrizetet elrendelő ítéletei. A hazai intézetekben ugyanis 156 százalékos a telítettség – mondta Bujáki Ildikó, az BV Országos Parancsnokságának szóvivője. A jogerősen elítéltek száma 12 400, az előzetes letartóztatottaké pedig 4445.
A Fővárosi Bíróság sajtószóvivője, Sándor Zsuzsanna bíró elmondta: a bíróság a bűncselekmény súlyosságán kívül a személyi körülményeket veszi figyelembe, ha a kényszerintézkedésről dönt. Az előzetes letartóztatást a bíróság akkor rendeli el, ha szökés vagy bűnismétlés veszélye, illetve az eljárás veszélyeztetése közül valamelyik feltétel fennáll. A házi őrizetet akkor alkalmazzák, ha ennek a személyi feltételei is adottak. Sándor Zsuzsanna szerint a legfontosabb, hogy az indítványozó kellő bizonyítékot vonultasson fel az alapos gyanú meglétéről. Ha a bíró úgy látja, hogy kevés a bizonyíték, akkor az előzetes letartóztatás egyéb feltételeinek megléte esetén sem rendel el kényszerintézkedést. A házi őrizet olyan intézmény, amely a bíró kezében a szigorú és az enyhe kényszerintézkedés közötti átmenet lehetőségét jelenti.
Sódor István fővárosi főügyész szerint az alapos gyanút és az előzetes letartóztatás indokait hitelt érdemlően kell bizonyítania az ügyésznek a bíró előtt. A bíró és az indítványozó között az alapos gyanú hiánya adhat okot a legnagyobb véleménykülönbségre. A rendőrség és az ügyészség között pedig az eljárás meghiúsításával kapcsolatos megítélésben térhetnek el leginkább az álláspontok. Feltáró jellegű beismerő vallomás esetén nem valószínű, hogy a gyanúsítottnak lehetősége lenne meghiúsítani az eljárást – vélte Sódor István. A házi őrizet intézményét egyelőre ritkán használják, mert a főügyész szerint hiányosak a végrehajtási szabályok.
Hegedűs László ügyvéd úgy véli: túlzott mértékben helyezik előzetes letartóztatásba a gyanúsítottakat. Az ügyvéd szerint aggályos, hogy a rendőrségnek korlátlan lehetősége van ennek elrendelésére. Ha egyszer valaki előzetesbe kerül, nem valószínű, hogy kijön, hisz a hosszabbítást az esetek többségében elrendelik. Hegedűs László szerint gyorsítani kellene a nyomozást, ezáltal hamarabb kiszabadulhatnának az előzetes letartóztatásban lévők . Mint mondta, olyan ügyfele ült tizenegy hónapig előzetesben, akit később egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek, s ezért még kártérítést sem kaphatott volna. A bíróság ugyanis csak jogellenes fogvatartásért ítélhet meg kártérítést, azaz ha bűncselekmény hiánya miatt szűnik meg az eljárás.
Az ügyvéd úgy véli: a jogalkotáson kellene változtatni, ám szerinte az Amerika elleni terrortámadás után még inkább szigorodnak a törvények.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.