Mészárlás egy svájci kanton parlamentjében

Tizennégy embert megölt, tízet megsebesített, majd magával is végzett egy rendőrruhás ámokfutó a svájci Zug kanton parlamentjének üléstermében tegnap. A tragédiában a helyi kormány három tagja is életét vesztette, ketten pedig megsérültek. A támadáskor a teremben mintegy nyolcvan képviselő és újságíró tartózkodott. A szemtanúk robbanásokról, füstről és kisebb tüzekről is beszámoltak, amelyek feltehetőleg kézigránáttól származtak. Az épület több ablaka, ajtaja kitört. A gyilkos nehézség nélkül jutott be a kanton parlamentjébe, amelyet nem biztosított senki.

2001. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peter Hess, a nemzeti tanács elnöke az esetet követően azonnal bejelentette: megerősítik a biztonsági óvintézkedéseket. Olivier Buger, a helyi rendőrség munkatársa szerint a támadásnak nincs köze az amerikai terrorcselekményekhez.
A Tribune de Geneve című lap internetes kiadásának információi szerint a rendőrnek öltözött, zürichi férfi tegnap délelőtt 10.30-kor rontott a parlament épületébe. Egymásnak ellentmondó hírek szerint egy vagy két fegyverrel a kezében érkezett, és azt üvöltötte: reggel a helyi hatóság visszautasította beadványát, amelyben felügyeleti jogot kért. Miután öt- tárnyi lövedéket kilőtt, önmagával is végzett. A CNN szerint a tíz sérült közül nyolcnak az állapota kritikus.
A mészárlást követően a város központját lezárták, a parlament elé legalább harminc mentő-, rendőr- és tűzoltóautó, valamint két helikopter érkezett. A tanácsterem épülete előtt a rendőrség megtalálta a gyilkos fegyverekkel teli autóját és a búcsúlevelét is, amelyben egy, a zugi maffia számára végzetes napról írt.
*
Magyarországon a Parlamentet, a Képviselői Irodaházat, valamint a Belügyminisztérium épületét őrzi az Országos Rendőr-főkapitányság Köztársasági Őrezredének objektumvédelmi szolgálata. Ezekbe az épületekbe csakis a mindenkori belépésre jogosító plasztikkártyával lehet bejutni, természetesen a személyi ellenőrzést követőn. A belépőnek át kell haladnia az úgynevezett mágneses kapun, miután előzőleg minden fémtárgyat kipakolt zsebeiből és táskájából. Ezt követően detektoros személyi ellenőrzésnek, ilettve tételes poggyászvizsgálatnak is alávethetik a belépőt. Az őrezred munkatársai tehát nem fogadják el hivatalos belépési engedélynek sem a szabályos rendőregyenruhát, sem pedig az eredeti rendőrigazolványt.
Nem védik a rendőrök viszont a megyei önkormányzatokat és közigazgatási hivatalokat. Ezen épületek őrzéséről néhány esetben a hivatal gondoskodik, civil biztonsági szolgálatok alkalmazásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.