A riadalmat csak fokozta, hogy hatalmas fekete-fehér porfelhő sodródott a hétszázezres lélekszámú város Mirail lakónegyede és centruma felé, a robbanás körzete fölött pedig hatalmas, gomba alakú, rőtsárga gázfelhő lebegett.
Nem egészen egy órával a robbanás után összeomlott egy, az üzemtől 300 méterre lévő háztartási szaküzlet is.
A tegnapi nagy robbanás következtében a gyár 500 méteres körzetében számos épület megrongálódott, egyik-másik már-már összedőléssel fenyeget, három kilométeres körzetében pedig az összes ablak és kirakat betört. A mobil és vezetékes telefonvonalak túlzsúfoltság miatt használhatatlanná váltak. A pánikba esett emberek az utcára rohantak, sokukat a szerteszóródó üvegszilánkok sebesítették meg. Toulouse lakosai a mentőalakulatok által kiosztott gázálarccal közlekedtek, az utcákon kamionok cirkáltak és hangosbeszélőn folyamatosan óvatosságra intették a lakosságot.
Külföldi hírügynökségek szerint több robbanás történt. Az első az AZF-ben, a következő pedig a Societé Nationale des Poudres et Explosifs robbanószergyártó üzemben. Ezzel egy időben több kisebb robbanást jeleztek a városból. Feltételezések szerint a gázvezetékben történt hiba is okozhatta őket.
Haute-Garonne megye prefektusa, Hubert Fournier felszólította a lakosságot: mindenki maradjon otthon vagy húzodjon a legközelebbi épületbe. A prefektus tájékoztatása szerint az iskolákat kiürítették, az üzemet és környékét folyamatosan evakuálják, a vegyi veszély elhárult, semmi jele mérgező gázok jelenlétének, de az áldozatok száma nőhet. A rendőrség ugyanakkor arról tájékoztatta a lakosságot, hogy a felhő ammoniákot tartalmazhat. A helyszíntől nem messze két mozgó kórházat állítottak fel, de a könynyebben sérülteket a helyszínen ellátták. A rendőrség és a tűzoltóság több épületet kiürített. A városi metrót és a tömegközlekedést leállították, a Toulouse-ba vezető autóutakat lezárták, az Onia városrész megközelíthetelen. A repülőteret is lezárták, a járatokat átirányították vagy felfüggesztették. Lionel Jospin kormányfő és Daniel Vaillant belügyminiszter a városba érkezett.
Toulouse-ban egyébként több vegyi üzem, egy gyógyszergyár, valamint textil- és bőrgyár, repülőgép-ipari és űripari üzemek működnek. Ugyancsak itt van az Airbus nyugat-európai repülőgépgyártó konzorcium legnagyobb üzeme is. Miután azonban Dél-Franciaországban sok muzulmán dolgozik, nem zárják ki annak a lehetőségét, hogy mégsem baleset történt. Az viszont tény, hogy néhány hete jelentés készült az AZF-ben dolgozók munkakörülményeiről, és meglehetősen veszélyesnek ítélték a biztonsági berendezések működését.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó