Sóbányavész Romániában

Hárommillió köbméter sós víz zúdulhat akármelyik pillanatban a romániai Ocna Marera, ha a néhány nappal ezelőtti bányaomlás után beomlik a következő, 8 kilométer hosszúságú sóbánya is. A városban általános készültséget és a lakosság teljes evakuálását rendelték el. A sós folyam feltételezett útjából a lakosokat már kiköltöztették. A következő bányaomlás miatt a Duna sós vízzel és kőolajtermékekkel szennyeződhet – írja az Evenimentul Zilei című román lap.

2001. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról korábban már beszámoltunk, a néhány napja beomlott Ocna Mare-i, Olt menti sóbánya épületeket, fúrótornyot, szivattyútelepet, üzemanyagraktárakat nyelt el. A hatóságok száz házat azonnal kiürítettek, emberi életben szerencsére nem esett kár.
Az omlás helyén 300 méter szélességű krátertó keletkezett. A kőolajtermékekkel kevert tömény sós víz mintegy öt kilométernyi hosszúságban elöntötte a közeli patak völgyét.
Kolozsvári szakemberek szerint számolni kell több, közöttük egy 8 kilométer hosszú sóbarlang beomlásával is, amelynek következtében egy körülbelül ötmillió köbméternyi űrtartalmú új sóstó keletkezik Ocna Marenál. Feltételezéseik szerint az új sóstó az Oltba ömlik majd és veszélybe kerülnek a szomszédos Rimnicu-Vilcea lakosai is. A sós folyam feltételezett útjából a hatóságok eddig 150 családot evakuáltak. A szakemberek szerint a hatalmas barlang beomlása után nem lehet megakadályozni a Duna szennyeződését sem.
A katasztrófa miatt leállították Ocna Mare hőerőművét, az Olt vizének szennyeződése miatt pedig két közeli vegyipari kombinát csak részlegesen működik.
A mentési munkálatokat irányító krízisközpontot egy közeli domb tetején állították fel, Ocna Mareban rendőrjárőrök cirkálnak, és otthonuk elhagyására szólítják fel a lakosokat.
A bányafelszín kiürítésének gondolata már tíz évvel ezelőtt felvetődött, de végül nem történt semmi. Sőt, egyes bányákban továbbra is folyik a kitermelés, így a beomlás veszélye több mint tíz hektárnyi területen fenyeget, hiszen a sókitermelés évtizedeken át folyt gátlástalanul. Ugyanakkor, bár több bányát már nyolc évvel ezelőtt bezártak, számos műszaki intézkedést nem tettek meg, csupán vízzel szivattyúzták teli a hatalmas, föld alatti barlangokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.