Mint arról korábban már beszámoltunk, a néhány napja beomlott Ocna Mare-i, Olt menti sóbánya épületeket, fúrótornyot, szivattyútelepet, üzemanyagraktárakat nyelt el. A hatóságok száz házat azonnal kiürítettek, emberi életben szerencsére nem esett kár.
Az omlás helyén 300 méter szélességű krátertó keletkezett. A kőolajtermékekkel kevert tömény sós víz mintegy öt kilométernyi hosszúságban elöntötte a közeli patak völgyét.
Kolozsvári szakemberek szerint számolni kell több, közöttük egy 8 kilométer hosszú sóbarlang beomlásával is, amelynek következtében egy körülbelül ötmillió köbméternyi űrtartalmú új sóstó keletkezik Ocna Marenál. Feltételezéseik szerint az új sóstó az Oltba ömlik majd és veszélybe kerülnek a szomszédos Rimnicu-Vilcea lakosai is. A sós folyam feltételezett útjából a hatóságok eddig 150 családot evakuáltak. A szakemberek szerint a hatalmas barlang beomlása után nem lehet megakadályozni a Duna szennyeződését sem.
A katasztrófa miatt leállították Ocna Mare hőerőművét, az Olt vizének szennyeződése miatt pedig két közeli vegyipari kombinát csak részlegesen működik.
A mentési munkálatokat irányító krízisközpontot egy közeli domb tetején állították fel, Ocna Mareban rendőrjárőrök cirkálnak, és otthonuk elhagyására szólítják fel a lakosokat.
A bányafelszín kiürítésének gondolata már tíz évvel ezelőtt felvetődött, de végül nem történt semmi. Sőt, egyes bányákban továbbra is folyik a kitermelés, így a beomlás veszélye több mint tíz hektárnyi területen fenyeget, hiszen a sókitermelés évtizedeken át folyt gátlástalanul. Ugyanakkor, bár több bányát már nyolc évvel ezelőtt bezártak, számos műszaki intézkedést nem tettek meg, csupán vízzel szivattyúzták teli a hatalmas, föld alatti barlangokat.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk