A szigorúbb a jobb?

Globalizálódó világunkban nemzetközivé válik a bűnözés is. Az New York-i események új fénybe állították a bűnmegelőzést, és egyre nyilvánvalóbbá válik: a büntetés-végrehajtásban háttérbe szorulhat az emberi jogok tiszteletben tartásának követelménye, és szigorodnak majd az ítéletek is – hangzott el az Országos Kriminológiai Intézetben szervezett nemzetközi konferencián.

2001. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XXI. század kihívásai a büntető igazságszolgáltatás és a szankcionálás területén Közép- és Nyugat-Európában című háromnapos konferencián magyar, német, lengyel, cseh, szlovák, szlovén és orosz szakemberek vetik össze tapasztalataikat a térség kriminálpolitikai helyzetéről, az alkotmányos jogokról, a szankciórendszerekről és a börtönbüntetésről. A szakemberek szerint a terrorizmusra elsősorban nem büntetőjogi választ kell adni, a megelőzés jóval fontosabb.
J. Albrecht kriminológus szerint Németországban párhuzamosan kétféle tendencia érezhető. Egyszerre keresik a büntetés-végrehajtás lazítását célzó altarnatívákat – ilyen például a pénzbüntetéssel kiváltható börtönbüntetés –, ugyanakkor szigorítják a terrorista, a droggal, az erőszakos és szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos büntetéseket.
A konferencián elhangzott: kérdéses, hogy a mai jogrendszer alkalmas-e az új típusú bűnelkövetési forma: a terrorizmus kezelésére, hiszen míg a „hagyományos” szervezett bűnözésnek jól körülhatárolhatóan a profitszerzés a célja, addig a terrorizmus öncélú és egy adott rendszer destabilizálására irányul.
K. Krajevszky kriminológus beszámolójában kitért arra, hogy Lengyelországban, akár a posztkommunista országok többségében, előbb liberalizálódtak, majd – a bűnözés erősödése következtében – 1997 után szigorodtak a szank-ciók. Olyannyira, hogy a jelenlegi jogi megoldások egyre inkább hasonlítanak a rendszerváltás előttiekre. Oroszországban viszont – Gilinszkij kriminológus szerint – erősödik azoknak a hangja, akik az állami represszió erősítését és a büntetések további súlyosbítását követelik, annak ellenére, hogy az 1996-os orosz büntető törvénykönyvben már nagyon szigorúak a tételek. Gyakori a halál-, életfogytig tartó vagy 30 éves börtönbüntetés. Bár Magyarország terrorista bűncselekmények szempontjából kevésbé veszélyeztetett, mint a nyugat-európai országok, Nagy Ferenc kriminológus szerint itt is a „minél szigorúbb, annál jobb” tendencia látszik erősödni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.