Amott legelt, amott legelt...

Eltűnt egy szürkemarha-csorda a Kis-Balaton mellől. A Szentgyörgy határában található, rusztikus stílusú Gulya csárda mellett legelésző állatok számának megfogyatkozására éber állatvédők figyeltek föl, és ők tettek feljelentést. A gyepművelésre fogott aranygulya 157, szerződéses tartásra kihelyezett jószágából állítólag már csak 37 „nyírja a füvet” a lápos, zsombékos Kis-Balatonnál. Hogy hova lett a többi százhúsz állat, egyelőre rejtély.

2001. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zalai Fekete István Állat- és Természetvédő Egyesület elnöke, Szvitek Erzsébet állítja: vagy csődbe ment a szürkemarha-csorda tartására szerződött balatonszentgyörgyi kft., és továbbadott az állatokon, vagy fekete vágóhídra került a gulya.
– Két éve még ott legelt Szentgyörgy határában a 157 állat, ma pedig jó, ha háromtucatnyit láthatunk. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak évi 6,5 milliós többletköltséget okoz annak a 300 hektáros gyepterületnek a művelése, amelyet eddig jószerével ingyen „gondozott” a szürkemarha-csorda – fűzte hozzá. Szvitek Erzsébet osztott-szorzott, és arra az eredményre jutott, hogy a nemzeti park jogelődjével kötött szerződés alapján – amely kimondja: a gondozónak évenként 15 üszővel és 15 bikával szaporodott csordával kell elszámolnia – több mint ötszáz szürke marhának kellene legelésznie Szentgyörgy határában.
Hogy valójában mennyi van a kft. gondozására bízva, azt a legilletékesebb helyen, a Somogy Megyei Földművelésügyi Hivatalnál igyekeztünk megtudni. Varga Gábor, a hivatal helyettes vezetője lapunknak azt mondta: a kft. ügyvezetője az idén 37 állat után igényelt és kapott állami támogatást.
– Állítólag az ön közbenjárására került a szürkemarha-csorda ahhoz a kft.-vezetőhöz, aki most bajban van, merthogy nem tud elszámolni a rábízott állatokkal. Igaz ez? – szögeztük a kérdést Nemcsók János exállamtitkárnak, a Horn-kormány balatoni kormánybiztosának.
– A balatoni régió jövőjével foglalkozó valamennyi fórumon szorgalmaztam, hogy a tó környékére visszakerüljenek azok az őshonos állatok, a szürke marhák, a mangalica disznók, a pecsenyecsikók, amelyek valaha meghatározói voltak az itteni gazdálkodásnak és egészséges táplálkozásnak. A Festetics grófok annak idején ökológiai legeltetést végeztettek a Kis-Balatonnál, amire a szürke marhát szemelték ki. Más módon megvalósíthatatlan lett volna az ősgyep védelme. Valóban én szorgalmaztam, sőt én adtam ötletet ahhoz, hogy honnan vásároljanak a Balaton mellé szürke marhát, ám határozottan cáfolom, hogy a közbenjárásomra kötöttek szerződést a balatonszentgyörgyi kft.-vel. Úgy tudom, a gazdasági társaságnak 18 év alatt, ameddig a szerződés érvényes, kétszeres szaporulatot kell felmutatnia. Ha megszegte a szerződésben foglaltakat, felelősséggel tartozik.
– Tud-e a „köddé vált” gulyáról? – fordultunk kérdésünkkel Illés Zoltánhoz, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnökéhez.
– Természetesen tudok, és elsőként azt szeretném nyomatékosítani, hogy az eltűnt állatok miatt aggódó és a csorda megfogyatkozását bejelentő Szvitek Erzsébet – akit az elmúlt hetekben több helyről is támadás ért – erkölcsi elégtételt érdemel. Másodsorban értetlenségemnek kell hangot adnom. Miként történhetett meg, hogy egyik napról a másikra eltűntek az állatok? Senki sem vette észre az illetékesek közül a csorda megfogyatkozását? A védett gyepterületre 1997-ben került a 157 állat, s az, hogy most alig több mint kéttucatnyi legelészik ott, felveti a bűncselekmény gyanúját. Ezért mielőbb felül kell vizsgálni az összes szerződést, hogy meg lehessen állapítani, történt-e visszaélés. Ha igen, kezdeményezni kell a szerződésbontást. Megjegyzem, a szentgyörgyin kívül több helyen is van szürkemarha-csorda nemzeti parki oltalom alatt.
A Veszprémi Városi Ügyészség feljelentéskiegészítését követően a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt indított nyomozást a balatonszentgyörgyi kft. ügyvezetője ellen. Pintér József őrnagy elmondta, hogy a haszonbérleti szerződés szerint öt évig nincs elszámolási kötelezettsége a kft.-nek, de minden év november 15-ig teljesítenie kell a 15-15 darabos szaporulatot.
– A végső elszámolás határideje 2015. november 15. – mondja az őrnagy. A rendkívül értékes génállomány ügyében folyó nyomozás jellegét firtató kérdésünkre elmondta: sok különös ügyben kellett már eljárniuk embereinek, de marhacsorda eltűnése ügyében még nem nyomoztak.
– Az ízletes húsú szürke marhát, amelyből becslések szerint háromezer van hazánkban, eleink igavonóként tartották. Szép és igénytelen állat, a lápi legelők karbantartása szinte elképzelhetetlen nélküle. Noha pénzben kifejezhető értéke csak hozzávetőleg kétszázezer forint, minden egyede pótolhatatlan. Kiváltképpen, ha génállományként jegyzik a csordát – válaszolta érdeklődésünkre Stefler József professzor, a Kaposvári Egyetem állatorvos-tudományi karának intézetigazgatója.
A minap a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egy kisebb szürkemarha-csordát – hat tehenet és egy bikát – telepített Zalából a tihanyi Belső-tó partjára. A jámbor jószágokra – túl azon, hogy turisztikai látványossággal szolgálnak – a jövőben nyolchektárnyi terület „gyepkezelése” vár. A csorda kihelyezésekor tartott sajtótájékoztatón Kovács Béla, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója utalt a „szentgyörgyi ügyre” is. Közölte: a nemzeti park jogelődje (a Közép-dunántúli Természetvédelmi Igazgatóság) által kötött szerződésben nem szerepelt, hogy a tizennyolc évre történő haszonbérbe adás időtartama alatt az igazgatóság ellenőrizheti tulajdonát, és az sem, hogy az állománynak a helyszínen kell maradnia. A bérlő törvényesen az ország bármely pontjára elszállíthatja, sőt haszonbérletbe is adhatja az állatokat. Az igazgató ugyanakkor elismerte, hogy a nemzeti park vezetőségének nincs információja a (szentgyörgyi) csorda mintegy harmadának hollétéről, ezért jogi lépéseket tett a szerződés semmisségének kimondása érdekében. Határozottan cáfolta viszont azokat a feltevéseket, hogy a park dolgozói fogyasztották el a szürke marhákat – áll egy MTI-tudósításban.
A magyar szürke marha – amely közvetlenül az őstuloktól származik – honfoglaló őseinkkel érkezett a Kárpát-medencébe. Bár Európa-szerte fellelhető kérődző, a legnemesebb változata nálunk alakult ki. A tehén élősúlya az ötszáz, a bikáé a nyolcszáz kilót is elérheti. Ekkora állatokat remélhetőleg még a sűrű őszi köd sem képes elrejteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.