Budapest az egyik legfejlettebb vízminőség-ellenőrző rendszerrel rendelkezik Európában – állítja Sándor László, a Fővárosi Vízművek Rt. vezérigazgatója. A vezető szerint a főváros ivóvize mindig megfelelt a magyar szabványoknak. Az utóbbi felmérések azt mutatják, hogy a budapesti vízminták 98 százalékban az európai elvárások szerint is kitűnőek. Hozzátette: mindez a folyamatos, sok méréssel működő, többlépcsős ellenőrzésnek köszönhető. Rendkívül fejlett a műszerpark is, nemrég egy franciaországi látogatás során ugyanolyan mérőeszközökkel találkozott a vezetőség, mint amilyeneket itthon is használnak. A vízminőség már most az elsők között van Európában.
– Szinte lehetetlen az ivóvízbe juttatni fertőző, vagy mérgező anyagokat. Mintegy hatszáz kúttal rendelkezünk, veszély esetén ezek bármelyike kiiktatható a rendszerből. Több száz mérőegységen megy keresztül a víz, mielőtt eljut a fogyasztóhoz, így teljes biztonsággal kiszűrhetők az idegen anyagok – emelte ki a vezérigazgató.
A cég a főváros védelmi bizottságával egyetértésben megkettőzte a fegyveres őrséget is, de az igazgató szerint ezt csak a lakosság megnyugtatása érdekében tették. Az ivóvízrendszerből a legoptimálisabb esetben tizenkét óra alatt távozik egy-egy vízkör, így az átemelők révén komoly veszély esetén is megakadályozható a katasztrófa.
Homonnai Zsuzsa, a Fővárosi Vízművek Rt. vízminőségi osztályának vezetője arról tájékoztatott, hogy laboratóriumaikban legalább 15 ezer vízmintát ellenőriznek egy évben. Ezekből mintegy 360 ezer meghatározást készítenek, azaz minden nap legalább ezer vizsgálatnak vetik alá a város vízkészletét. Egy mintán különböző kémiai, biológiai, mikroszkópikus, bakterológiai, toxikológiai vizsgálatot is elvégeznek a szakemberek. Évtizedek óta működik egy toxikológiai riasztó is, amely az északi kútrendszerből beérkező víz minőségét teszteli. A berendezés nem más, mint egy nagy akvárium, amelyen keresztül vezetik az ivóvizet, és folyamatosan figyelik a benne élő halak élettevékenységét. A riasztórendszer egyetlen hibája, hogy automatikussá kéne tenni egy érzékelő szerkezettel. Az állandó, azonnali riasztás megteremtésével növelhetnék a vízszolgáltatás biztonságát. A vízművek várja az ajánlatokat a kutatatóintézetektől, amelyeknek szakmailag is érdekes kihívás lehet a probléma megoldása.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra