Leggyakrabban saját családjukban válnak áldozattá a gyerekek, veszélyeztetettségükről sok esetben a hatóságok is tudnak, de beavatkozásukat nehezíti a világos szakmai és jogi szabályok hiánya – szögezték le a szakmai képviselők, akik a nemzetközi dokumentumok összegyűjtését, fordítását, elemzését és az ENSZ gyermekek jogai bizottsága Magyarországról szóló jelentése értékelésének nyilvánosságra hozatalát szorgalmazták. Indítványozták az úgynevezett házi fegyelmi jog tisztázását is, azaz hogy meddig terjed a szülő fegyelmezési joga a gyerek fölött, és ajánlásuk szerint büntethető lenne az, aki tizennyolc évesnél fiatalabb prostituált szolgálatait veszi igénybe.
A résztvevők ajánlották a távol tartó, védelmi rendelkezés bevezetését, amely megelőzhetné a bántalmazás megismétlését. Így a gyermek környezetéből eltávolítható lenne az a felnőtt, aki a gyanú szerint súlyosan bántalmazta. A gyerekek ügyének minden szakaszában eljáró szakemberek speciális képzettséget kapnának.
A gyermektanúk kihallgatásához biztosítani kellene a videós rendszert, így nem lennének arra kényszerítve, hogy ötször-hatszor elmeséljék és újráéljék a velük történteket. Ezt a felvételt használhatnák a bírósági tárgyalásokon is, ahol a gyereknek nem kellene újra találkoznia bántalmazójával.
A résztvevők szeretnék elérni, hogy azon szakmák munkaköri leírásában, amelyeknek művelői gyakran találkoznak a gyermekbántalmazással, szerepeljen a gyermekjóléti szolgálatnak szóló azonnali jelzési kötelezettség, így annak elmulasztása szankcionálható lenne. A szakemberek javasolják: ilyen ügyekben a gyermekek személyes biztonsága legyen az elsődleges szempont.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk