Folytatódik a rabsírok feltárása

A rendszerváltozás óta több mint száz sírt tártak fel a fővárosi Új köztemető 301-es és 298-as parcellájában az Igazságügyi Orvosszakértői Intézet és a Nemzeti Múzeum munkatársai. Az antropológusokból és régészekből álló, múlt év januárjában alakult csapat a 301-es és a 298-as parcellában eddig nyolcvan elhunyt személyt azonosított, a váci rabtemetőben pedig 109 sírt tártak fel, hogy a csontmaradványok alapján megbizonyosodjanak a hírhedt börtönben vagy annak kórházában elhunytak kilétéről. A kutatók eddigi munkájáról és további teendőiről Susa Éva kandidátus, igazságügyi antropológus-szakértő egy Kaposvárott tartott orvos szakértői tanácskozáson beszélt lapunknak.

2001. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büntetés-végrehajtási intézetekben elhunyt őrizetesek, elítéltek, internáltak, öngyilkos vagy kivégzett rabok, 1956-os sortűzáldozatok, börtönkórházakban vagy bizonytalan körülmények között elhunyt személyek földi maradványainak azonosítása a feladatunk, és elsődlegesen a hozzátartozók megkeresésére gyakoroljuk a kegyeleti jogokat – mondta lapunknak Susa Éva. Az Igazságügyi Orvosszakértői Intézet főtanácsosától megtudtuk: az antropológusokból és régészekből álló team az 1945 és 1962 között elhaltak földi maradványait faggatja. A rendszerváltozás óta végzett munkájuk legjelentősebb eredménye Nagy Imre és mártírtársai sírjainak exhumálása volt, és a legtöbb munka a továbbiakban is az Új köztemető parcelláinál vár rájuk. Ott – miután véget érnek a forradalomra és a november eleji megtorlásra emlékező események – két hét múlva folytatják munkájukat.
A totális diktatúra „igazságszolgáltatása” és ÁVH-s rémtettei következtében elhunytak felkutatása és azonosítása különösen nagy felelősséget ró az antropológusokra. Susa Éva elmondta: a váci rabtemetőben most az 1950 és 1953 között elhunytak, többnyire jeltelen sírjait faggatják. Itt lelhetők fel a börtönkórházban meghaltak földi maradványai is.
Az október közepén újratemetett, 1946-ban életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt és a váci börtönben elhunyt egykori kultuszminiszter, Hóman Bálint személyét a testmagasságról és a fogazatáról azonosították. – A szívbénulásban elhunyt államférfi raboskodása idején tudós precizitással adott információt fogazatáról a családjának. Hiteles adatunk volt a testmagasságáról, fiától pedig kaptunk egy vérfoltmintát, így a legkorszerűbb DNS-vizsgálati módszerrel állíthattuk, hogy a váci rabtemető 96-os számú sírjában Hóman Bálint földi maradványait leltük meg. Mint ismeretes, azt a család rendelkezésére bocsátottuk, és az elhunyt kívánsága szerint szülei sírja mellett, a tasi temetőben helyezték örök nyugalomra – idézte a közelmúltban történteket Susa Éva.
Más jeles személyek exhumálását firtató kérdésünkre elmondta: sikerült fellelniük és azonosítaniuk néhai Tóth László újságíró, a Nemzeti Újság egykori főszerkesztőjének és Nagylaky Rácz Jenő volt honvédelmi miniszternek a sírját. Annak példájaként pedig, hogy nemcsak hozzátartozók fordulnak hozzájuk kéréssel, hanem gyakran politikai és egyéb szervezetek is, elmondta: Tóth Lajos 1951-ben kivégzett repülőstiszt holttestének felkeresését egykori pilótatársai kérték az antropológuscsoporttól.
Arra a kérdésre, hogy a nem egészen két éve dolgozó tudóscsoport teljesíteni tud-e minden hozzátartozói kérést, és azonosítani tudja-e a főként politikai okból, koncepciós per alapján elítélt, természetes, börtön- vagy börtönkórházhalállal, illetve kivégzés következtében elhunytakat, Susa Éva úgy fogalmazott: mindig lesz olyan kérés, amit nem tudnak teljesíteni, lesz, akit sose találnak meg, és előfordul, hogy csak a vélekedésre hagyatkozhatnak.
***
ÖKUMENIKUS ISTENTISZTELET. Holnap délelőtt a váci rabtemetőben ökumenikus szertartás keretében avatják fel azt az emlékfalat, amellyel az ott nyugvók előtt kívánnak tisztelegni. A hatalmas, bazaltkőből készült emlékfal egyik oldalára a csaknem száz elhunyt rab nevét vésték fel, a másik oldalára egy, a látogatók tájékozódását segító, úgynevezett sírfolttérkép került. A szertartáson megemlékezőbeszédet mond Dávid Ibolya igazságügy- miniszter. (G. J. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.