Egyelőre nem született döntés a mintegy tízezer köbméternyi veszélyes hulladék eltávolításának módszeréről, mert nincs elfogadott technológia a közömbösítésre – tájékoztatta lapunkat Kónya Károly, a KDVKF vezetője. A környezetszennyezést a hatvanas években követték el, a budafoki barlanglakások felszámolása során. A mélyudvarok és a pincék egy részét feltöltötték az Óbudai Gázgyárban keletkezett salakkal és gáztisztító masszával, amely akkoriban még nem számított veszélyes hulladéknak.
A későbbi szakvéleményekből világossá vált, hogy a salak nagy mennyiségű mérgező anyagot tartalmaz, többek között ciánhidrogént és arzént is. A mélyudvarok környékén élők emlékei szerint a feltöltés ideje alatt többször voltak betegek, a növényzet kipusztult. A helyi környezetvédők egy része szerint a térségben megnőtt a koraszülések és a rákos megbetegedések száma is.
Az anyag erősen savas kémhatású, így a belőle kiszivárgó csurgalékvíz oldja a mészkövet, és ezzel nemcsak a környezetet veszélyezteti, hanem gyakran a házak pincéjébe is befolyik. Tíz évvel ezelőtt a XXII. kerületi önkormányzat kezdeményezésére az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság egymillió forint támogatást adott egy pályázat kiírására, amit a Montavid Mérnöki Rt. nyert meg. A társaság részt vállalt a Környezetvédelmi Minisztérium kármentesítési tenderének kiírásában, de ez a folyamat elakadt. Közben folytak a perek a felelősök megtalálására. A környezetvédelmi hatóság akkor a Fővárosi Gázműveket kötelezte a rehabilitációra, de a cég a Fővárosi Tanács korábbi megbízására hivatkozva megtámadta a határozatot.
A gázművek privatizációja után, 1996-ban állami felelősségi körbe került a terület kármentesítése. Az amerikai CH2M Hill nevű cég elkezdte felmérni a szennyezettség mértékét, majd elkészítette a megvalósításhoz szükséges tanulmányt. Nemrég a környezetvédelmi tárca megpályáztatta a kármentesítés előké-szítését, és elindultak a kivitelezéshez szükséges felmérések is.
A GEOHIDROTERV Kft. által készített kárfelszámolási és rehabilitációs tervet a felügyelőség elfogadta. Eszerint első lépésben sürgősen el kell végezni a csurgalékvíz kiemelését és ártalmatlanítását, átmenetileg füvesítéssel kell lezárni a szabad depóniafelületeket. A kiviteli tervek elkészítésének a jövő év végére szabtak határidőt. Az államnak előreláthatóan több milliárd forintba kerül majd a környezetvédelmi rehabilitció megvalósítása.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását