Hatósági kötelezés Budafokon

Határozatban kötelezte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség (KDVKF) a szaktárcához tartozó Környezetgazdálkodási Intézetet, hogy 2005 végéig számolja fel az évtizedekkel ezelőtt a budafoki barlanglakásokba töltött gázgyári massza által okozott károkat.

2001. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem született döntés a mintegy tízezer köbméternyi veszélyes hulladék eltávolításának módszeréről, mert nincs elfogadott technológia a közömbösítésre – tájékoztatta lapunkat Kónya Károly, a KDVKF vezetője. A környezetszennyezést a hatvanas években követték el, a budafoki barlanglakások felszámolása során. A mélyudvarok és a pincék egy részét feltöltötték az Óbudai Gázgyárban keletkezett salakkal és gáztisztító masszával, amely akkoriban még nem számított veszélyes hulladéknak.
A későbbi szakvéleményekből világossá vált, hogy a salak nagy mennyiségű mérgező anyagot tartalmaz, többek között ciánhidrogént és arzént is. A mélyudvarok környékén élők emlékei szerint a feltöltés ideje alatt többször voltak betegek, a növényzet kipusztult. A helyi környezetvédők egy része szerint a térségben megnőtt a koraszülések és a rákos megbetegedések száma is.
Az anyag erősen savas kémhatású, így a belőle kiszivárgó csurgalékvíz oldja a mészkövet, és ezzel nemcsak a környezetet veszélyezteti, hanem gyakran a házak pincéjébe is befolyik. Tíz évvel ezelőtt a XXII. kerületi önkormányzat kezdeményezésére az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság egymillió forint támogatást adott egy pályázat kiírására, amit a Montavid Mérnöki Rt. nyert meg. A társaság részt vállalt a Környezetvédelmi Minisztérium kármentesítési tenderének kiírásában, de ez a folyamat elakadt. Közben folytak a perek a felelősök megtalálására. A környezetvédelmi hatóság akkor a Fővárosi Gázműveket kötelezte a rehabilitációra, de a cég a Fővárosi Tanács korábbi megbízására hivatkozva megtámadta a határozatot.
A gázművek privatizációja után, 1996-ban állami felelősségi körbe került a terület kármentesítése. Az amerikai CH2M Hill nevű cég elkezdte felmérni a szennyezettség mértékét, majd elkészítette a megvalósításhoz szükséges tanulmányt. Nemrég a környezetvédelmi tárca megpályáztatta a kármentesítés előké-szítését, és elindultak a kivitelezéshez szükséges felmérések is.
A GEOHIDROTERV Kft. által készített kárfelszámolási és rehabilitációs tervet a felügyelőség elfogadta. Eszerint első lépésben sürgősen el kell végezni a csurgalékvíz kiemelését és ártalmatlanítását, átmenetileg füvesítéssel kell lezárni a szabad depóniafelületeket. A kiviteli tervek elkészítésének a jövő év végére szabtak határidőt. Az államnak előreláthatóan több milliárd forintba kerül majd a környezetvédelmi rehabilitció megvalósítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.