Nem tartanak lépést a zöld felületek állapotát fenntartó felújítások az elhasználódás ütemével, ezért folyamatosan romlik a fővárosi parkok állapota – mondta el Kocsis László. Idén ugyan az inflációt meghaladó mértékben növelte a forrásokat a főváros, de ez a lépés nem elegendő a korábbi évek hiányainak kompenzációjára. Az éves fejlesztési igény jóval meghaladja a költségvetésben biztosított, átlagosan 300 millió forintos forrást, ennek nagy részét az elmaradt karbantartási feladatok miatt keletkező állapotok javítására kell fordítani. Az elmúlt két évben nem volt parkrekonstrukció, megszakadt a játszótér-felújítások folyamatossága is. A Főkert Rt. jelenleg közel 560 hektár parkot és mintegy 33 ezer fasori fát gondoz, de a leltár pontatlan, mert a Fővárosi Közgyűlés kiemelt zöld területekről szóló rendelete a területi határok geodéziai mérésen alapuló kijelölése nélkül határozta meg az adatokat. Egyáltalán nem szerepelnek ezek között a föld alatti létesítmények, az öntözőhálózat, a szivattyúk és a gépházak. Gyakoriak az átfedések. A társaság tevékenységében szerepelnek olyan feladatok is, amelyek távol esnek a parkfenntartástól. Ilyen például a vécék vagy a margitszigeti kisállatkert üzemeltetése.
A Fővárosi Közgyűlés 1997-ben elfogadta egy új park építésének tervét, amely 2000-re készült volna el. Még a közterület helyét sem jelölték ki azóta. Az Üllői út és a Ferenc körút sarkán – az Iparművészeti Múzeum elülső oldalában – kialakított kicsi zöld szelet évek óta vár felújításra. Erről a Fővárosi Közgyűlés 1999 februárjában határozott, míg a tényleges felújítást tartalmazó beruházási alapot csak 2000 októberében szentesítették. Ha egy alapokmány előkészítése ennyi időbe telik, kérdés, a tényleges munkákra mennyit kell várni.
A fővárosi ellenzék élesen bírálja Budapest környezetvédelmi politikáját: nagyon kevés az a 3,2 milliárd forint, amelyet a főváros négy év alatt fordítana parkfejlesztésre. A közgyűlés hétéves zöldfelület-fejlesztési programja keretében 2005-ig ennyit szán a parkok rendbetételére. A legnagyobb beruházás a negyvenezer négyzetméteres Orczy-park kialakítása lesz, ami egymilliárdba kerülne.
A minőségi fenntartáshoz a most erre fordított 300 millió forint helyett 800-900 millió kellene. Egy akkora park rendbehozatala, mint a Városliget – fák felújítása, gyepcsere, őrzés, útszakaszok kövezése – 2,5-3 milliárd forintot is kitenne. Csak a karbantartásra évi 40-50 millió forint jut. Ez jórészt pótlásokra, a rongálások kijavítására megy el. Számítások szerint egy négyzetméternyi zöldre 200 forint jut.
Ehhez hozzájön az is, hogy a rongálók összességében évi százmillió forintos kárt okoznak azzal, hogy megcsonkítják a szökőkutakat, összetörik a lámpákat, gyökerestől kiszedik a növényeket, a főutak mellől kivágják a fákat, vagy a bronzszobrokat nyesik meg.
A budapesti parkokban mintegy ötezer padot találunk. Egy-egy pad felújítása húszezer forintba kerül, ami tetemes öszszeg, ha számba vesszük: minden második pad rongálók áldozatául esik. Nem telik el nap, hogy ne firkálnának össze vagy rúgnának szét egy padot a Ferenciek terén, a Bem rakparton vagy a Margitszigeten. Ezek ugyanis a vandálok legkedveltebb területei.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását