Panellakásban élni nem könnyű. Nem csak a Tarr Béla filmrendező által oly hitelesen dokumentált „panelkapcsolatok” család- és közösségromboló hatásai miatt. Manapság rendkívül drága egy ilyen betoncellában élni. A távfűtés díját nemrég több mint tizenegy százalékkal emelte a főváros.
Az átalánydíjat egész évben fizetnie kell a távfűtéses lakások tulajdonosainak. Ezzel szemben Budapesten egy önkormányzat sem nyert támogatást a Széchenyi-terv révén az iparosított technológiával épült lakótelepek energiatakarékos korszerűsítésére, pedig erre nagy szükség lenne.
Az elmúlt ötven esztendőben a korszerűsítések sok esetben elmaradtak, vagy nem követték a szükséges felújítási ciklusokat. A hazai lakóépületek több mint 50 százaléka felújításra szorul. Az újonnan privatizált, közel 600 ezer társasházi lakásban az elmaradt felújítások súlyos gondokat okoznak az új tulajdonosoknak, akiknek nincs pénzük a felújításra és a karbantartásra; valamint súlyos terhet jelent a korszerűtlen fűtési rendszer miatt is megnövekedett lakásfenntartási költségek kifizetése.
A Széchenyi-terv lakásprogramjának tájékoztató anyaga szerint országosan évente 70–144 milliárd Ft-ot kellene felújításra és karbantartásra költeni ahhoz, hogy ne következzen be további értékcsökkenés a lakásszektorban.
Ha ehhez hozzászámítjuk a korszerűsítési igényt, amelyet részben a hatékonyabb energiagazdálkodás szükségessége, részben a megfelelő komfortfokozat kialakítása indokol, éves szinten további 100–150 milliárd Ft-ra lenne szükség.
Minden, tízévesnél idősebb társasháznak szüksége lenne valamilyen felújításra, de különösen nagy ez az igény a húszévesnél régebbi panelházak esetében.
A budapesti önkormányzatok egy részének szándékában áll foglalkozni a problémával, de egyelőre nem sok társasház jelentkezett a korszerűsítésre. Egyes kerületekben inkább egyéb nagyberuházásokra, például közműfejlesztésre igényeltek támogatást.
– Éppen a Széchenyi-terv pályázatai miatt alkotott saját társasház-támogatási rendeletet az önkormányzat – jelentette ki lapunknak Sándor László, a XVIII. kerület alpolgármestere. A városrész társasházai – amennyiben rendelkeznek a megfelelő mértékű önerővel – pályázhatnak az önkormányzathoz és a Széchenyi- tervhez is. A költségeket három egyenlő részre osztják fel. A gond éppen az, hogy csak kevés épület rendelkezik a lakásonként szükséges legalább 200 ezer forinttal – tette hozzá az alpolgármester. Az önkormányzat ettől függetlenül úgy tudja, hogy több társasház is pályázik a fűtéskorszerűsítés érdekében a Széchenyi- tervhez.
Nagy István, a XVII. kerület jegyzője szerint egyelőre a térségben nem a panellakások felújítása a legfontosabb feladat, hiszen nemrég 2 milliárd forintot nyertek az államtól útépítésekre. A támogatás felét az idén el kell költeni, így nem vághattak bele más nagyberuházásokba.
A XX. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási osztályának tájékoztatása szerint a helyi képviselő-testület tavaly tárgyalt két előterjesztést a pályázással kapcsolatban, de határozatot nem fogadtak el. Pályáztak viszont a Fecskeház- programra, amely a fiatal házasok új lakáshoz jutását célozza meg.
A XI. kerületben még nem pályáztak a Széchenyi-tervre, de rendelkeznek saját lakásfelújítási programmal – közölte a polgármesteri hivatal illetékese. A minisztérium pályázatához lakásfelújítási programmal kell rendelkezni, és fel kell mérni a panelházak állapotát.
A pályázat bizonyos fejlesztések végrehajtását is igényli, például szigeteléssel kell ellátni az épületeket. Az önkormányzat 30 millió forint értékben támogatta a korszerűsítésre pályázó társasházakat, ennek köszönhetően közel kétezer lakásban sikerült felújítani a fűtési rendszert.
Kispesten több helyen vizsgálják a hitel felvételének lehetőségét, de az önkormányzatot ilyen kéréssel még nem keresték meg, mert a hőszigetelési és hőtakarékossági beruházások harminc százalékát biztosítja a pályázat, a többit a lakóközösségnek kell biztosítania.
Borszéki Gyula alpolgármester szerint hasonló a helyzet a XIII. kerületben is, pedig az önkormányzat 100 millió forintot különített el a költségvetésében a panellakások fűtésrendszerének korszerűsítésére.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője