Plaza lehet a pakuratavak helyén

Üzleti érdekekre hivatkozva a XVIII. kerületi önkormányzat vezetői nem nyilatkoznak a Szemere-telep melletti pakuratavak sorsáról. Értesülésünk szerint a területen bevásárlóközpont épül majd, az ingatlanért cserébe a beruházók vállalták a kármentesítés befejezését. Egyelőre azonban felbecsülhetetlen az a kár, amelyet a Szemere-telep melletti pakuratemető okozott, mert a mai napig nem készült olyan hatásvizsgálat, amely pontosan meghatározná a szennyezés mértékét.

2001. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sándor László, a XVIII. kerület alpolgármestere üzleti érdekekre hivatkozva kijelentette: egyelőre nem nyilatkoznak a Szemere-telep melletti pakuratavak megszüntetésével kapcsolatban. A „hírzárlat” nem lehet véletlen, hiszen több mint három éve reménytelenül keresik a megoldást a gondra. Magyarország egyik legnagyobb környezetszennyezése még az ötvenes években alakult ki a XVIII. kerületi Szent László utca körzetében.
A Ferihegyi repülőtér melletti területen a második világháború előtt kavicsbánya működött. Később a Tüzép tulajdonába került bányagödröket pakura tárolására használták. Jelenleg hét pakuratóból kellene eltávolítani 3500 tonna kőolajszármazékot. Az eddigi felmérések szerint 26 ezer köbméter szennyezett vizet és ezer köbméter talajvizet kell megtisztítani. Ötvenezer köbméterre becsülik az erősen szennyezett talaj mennyiségét. A Környezetvédelmi Minisztérium támogatni kívánta a mentesítési munkákat, de 1999. április közepén felbontotta a kerülettel kötött szerződését, amellyel 360 millió forintot juttattak volna a rekultivációra a Központi Környezetvédelmi Alapból. A lépést azzal indokolták, hogy a közel 600 millió forintos beruházással megbízott CEVA Magyarország Kft. nem adott hiteles bankgaranciát.
A XVIII. kerületi önkormányzat vezetői nem értették a szerződésbontás indokait. A helyhatóság még 1995-ben megbízott egy független céget a károk felmérésére, két év múlva pedig közbeszerzési pályázaton hirdette meg a kármentesítést. A CEVA Kft. a további megbízások reményében átvállalta a környezetvédelmi alaptól kapott, félig kamatmentes kölcsön visszatérítését, de garanciát csupán a később csődbe jutott Globex Holdingtól, majd saját anyavállalatuktól tudtak felmutatni.
Vass Nándor, a Környezetvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára szerint a tárca pénze veszélybe került, mert a cég még óvadékot sem helyezett letétbe, és különféle visszásságokat is felfedeztek a rendelkezésre álló dokumentumokban. Nem értették, miért pályáztatták meg már 1997-ben a mentesítést, amikor még nem rendelkeztek pénzügyi fedezettel.
A pályázati kiírásban eredetileg 226 millió forintos végösszeg szerepelt, miközben a tárcához benyújtott anyagban 599 millió forintról beszéltek. Mester László, a XVIII. kerület szocialista polgármestere a helyi újság hasábjain azzal utasította vissza a vádakat, hogy a tényleges költségek meghatározását a környezetvédelmi szakemberek számításaira alapozták, és ezt a jobboldali önkormányzati képviselők is elfogadták.
Az önkormányzat időt kért, testületi döntés alapján a bankgarancia fedezeteként ingatlant és részvénycsomagot ajánlott fel a minisztériumnak, majd több pénzintézettel is tárgyalásokba kezdett. Végül a fővároshoz fordultak, és beperelték a környezetvédelmi tárcát.
A főváros vezetősége 200 millió forintot ígért a XVIII. kerületnek abban az esetben, ha nem tudnának hitelfelvétellel hozzájutni a kármentesítéshez szükséges összeghez. A kerület felajánlotta, hogy kamatostól viszszafizeti a kölcsönt, ha megnyeri a pert. Az esetleges banki hitel kamatainak kifizetését szintén a főváros vállalta magára.
Információink szerint a kerület azóta sem kapta meg az ígért támogatást. Ugyanakkor az Auchan ajánlatot tett a fővárosnak és Pestszentlőrincnek a pakuratavak megszüntetésére a Szemere telepi ingatlan fejében, ahol bevásárlóközpontot kíván építeni. Papp Katalin, a fővárosi önkormányzat környezetvédelmi ügyosztályának illetékese elmondta: a Fővárosi Közgyűlés a kerület kérésére átsorolta nagy területű kereskedelmi és szolgáltató térségnek a Szemere telep környékét. A szakértő véleménye szerint a jelenlegi szennyezés miatti környezeti kockázat mielőbbi megszüntetésére az értékesítés és a hasznosítás révén adódik a legnagyobb esély, de a bevásárlóközpont megépülésével hosszú távon újabb környezetszennyezéssel kell számolni a forgalom megnövekedése miatt.
Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője szerint amikor az önkormányzat megvette ezt a területet, egyben kötelezettséget is vállalt a mentesítésre. Mivel a hatásvizsgálatok nem határozták meg pontosan a szenynyezés mértékét, a felügyelőség a környezetszennyezés tényfeltárásának megismétlésére kötelezte a helyhatóságot, de fellebbeztek a döntés ellen. Ha a területet értékesíteni akarják, akkor rendkívül körültekintően kell eljárni, mert az újabb felmérések és az ártalmatlanítás terheit a vevőnek kell átvállalnia. Ezt a munkát folyamatosan ellenőrzi majd a felügyelőség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.