Első lépésben feltérképezzük az „eladható” szakmákat: üres álláshelyekről szóló bejelentéseket, keresett területekről készült statisztikákat – tájékoztatta lapunkat Kovács Nóra, az FMK képzési osztályának vezetője. A 2002 tavaszán kezdődő tanfolyamok szervezéséhez már a napokban hozzáláttak. Munkájuk során elsősorban azt figyelik, milyen gyakorisággal és mely szakmákból kerülnek ki a munkanélküliek, ugyanakkor kikérik a különböző kamarák javaslatait is. A központ munkatársai figyelemmel kísérik azok sorsát, akik valamilyen képzésen részt vettek, és az új tanfolyamok szervezésekor több évre viszszamenőleg figyelembe veszik az új szakmával rendelkezők elhelyezkedési eredményeit is. Idén egyébként az első fél évben kétezren fejezték be az FMK által támogatott képzéseket, és három hónappal a tanfolyam elvégzése után tizenhat-tizenhét százalékuk maradt továbbra is regisztrált munkanélküli, azaz nem tudott elhelyezkedni vagy újabb, úgynevezett ráépülő képzésen vesz részt. A munkaerő-piaci kereslet sok szempontú felmérése után a FMK pályázatot hirdet a képző intézmények számára.
A képzések általában csoportosak, legkeresettebbek a számítógép-kezelői és nyelvtanfolyamok: legfőképp az angol és a német. Jó néhány fizikai és nem fizikai szakmában nyújtanak az országos jegyzékben is szereplő – például kőműves, villanyszerelő, szakács, nőiruha-készítő, számítógép-kezelő, kéz- és lábápoló, irodavezető, európai üzleti asszisztens, szellőző- és klímaberendezés-szerelő – képesítést.
A regisztrált munkanélkülieknek a lakóhelyük szerinti központ kirendeltségén kell benyújtaniuk a képzési támogatás iránti kérelmet. Az elbírálásnál figyelembe veszik a kérelmező képzettségét, egykori munkahelyeit is. Azok, akik bizonytalanok a döntésben, a munkavállalási tanácsadókhoz fordulhatnak, ők segítséget nyújtanak a megfelelő szakirány megválasztásában vagy esetleg más, a jelentkezőnek jobban megfelelő képzést ajánlanak.
A tanfolyamok időtartama a választott szakiránytól függ: lehetnek két-három hónaposak, de akár egyévesek is. A képzés díja szakmánként 40-50 ezer forinttól kezdődik, és akár a 200-300 ezer forintot is elérheti.
Az első szakképesítés megszerzését a munkaügyi központ általában teljes egészében támogatja.
Magyar Péter egy újságíró kezére csapta a kocsiajtót - videó