Az újpesti önkormányzat képviselő-testületének döntése alapján a kerületi építési telkek közterületek vagy magánutak felőli határvonalán építmény csak úgy helyezhető el, hogy a terepszinttől mért három méter magasság felett az épület része, illetve szerkezeti eleme fél méternél nagyobb távolságban nem nyúlhat be a közterületbe.
Az épületek bejáratát szintén úgy kell kialakítani, hogy a meglévő fákat megtartsák. Amennyiben ez funkcionális, épületszerkezeti vagy egyéb okból nem oldható meg, az épület előtti szakaszon az érintett faegyedeket át kell ültetni, vagy új fákat kell telepíteni.
A kapubejárók és a közterületbe nyúló gépkocsitárolók esetén szintén gondoskodni kell a területről az építőknek. Legalább hatméterenként a telekhatárral párhuzamosan egyméteres, vagy annál nagyobb szélességű, lombos fákkal betelepített, kiemelt szegélyű zöldfelületet kell létesíteni.
A rendelet alól csak különleges esetekben adhat felmentést a kerület városfejlesztési és környezetvédelmi bizottsága.
A meglévő fákat minden lehetséges eszközzel védeni, a zöldfelületeket fejleszteni kívánjuk a kerületben – jelentette ki Derce Tamás újpesti polgármester, a rendelettervezet előterjesztője. A polgármester lehetetlen állapotnak tartotta, hogy a kerületi építkezések idején számos esetben kivágták a fákat a kivitelezők, és olyan épületeket hoztak létre, amelyek homlokzati elemei benyúltak a közterületekbe, lehetetlenné téve a faültetést. A kerület szeretné megakadályozni, hogy a zöldterületek mérete és a faállomány tovább csökkenjen a térségben.
A városfejlesztési és a környezetvédelmi bizottság önálló döntési jogot kapott, hogy ennek megfelelően engedélyezze az építkezéseket Újpesten. A lezárult építési engedélyezési folyamatokra visszamenőleg nem érvényes a szabályozás, de a rendeletet a kihirdetés után még folyamatban lévő, el nem bírált építési ügyekben is alkalmazni kell.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra