Osztapenko, Kun Béla és a lobogót markoló, rohanó forradalmár monstruma közelében újabb „óriás” jelenik meg pár év múlva a Fővárosi Vízművek Rt. jóvoltából. A társaság országos pályázaton hirdette meg egy új víztorony tervezését és építését a főváros déli részén, a XXII. kerületi szoborpark körzetében – tudtuk meg a cég kommunikációs osztályának munkatársától. Elmondta: a 3000 köbméteres torony létesítésére a szakemberek szerint a nyári vízellátás ingadozásának kiküszöbölése érdekében van szükség. A vízművek azt is elvárja a pályázóktól, hogy maradandó alkotást tervezzenek. Olyan víztoronytervekre számítanak, amelyekben a tározó jellegzetes, egyedi épületként jelenik meg, jelképévé válva a szolgáltatónak és egész Budapestnek.
A fővárosban jelenleg hat víztorony áll: a kőbányai, a csepeli, a Lakatos utcai, a svábhegyi, az újpesti és a margitszigeti tározó. Ezeket egészíti ki az új építmény.
Az új torony a tervezők elképzeléseinek megfelelően archaikus, illetve modern kivitelű építmény is lehet.
A nyílt tervezési versenypályázatot szaklapokban és napilapokban is meghirdetik, hogy az ország valamennyi építőmérnöke kedvet kapjon a munkához. A tervpályázati felhívás várhatóan december elsején jelenik meg. A jelentkezőknek három hónapos tervezési idő áll rendelkezésére, és összesen 6 millió forinot fizetnek ki a díjazásra.
A pályázatokat 2002 tavaszáig kell benyújtani a Fővárosi Vízművek Rt.-nek, az első három helyezett pénzjutalomban részesül.
A víztorony megtervezésének persze vannak szakmai megkötései.
Aki nem rendelkezik T1, É1-es vezető-tervezői jogosultsággal, az nem vehet részt a pályázaton. A víztorony természetesen az első helyezett tervező elképzelései alapján épülhet meg a Tétényi-fennsík környékén.
A tervdokumentációknak látványtervet, makettet és perspektivikus ábrákat is tartalmazniuk kell. Kilenctagú bírálóbizottság dönt a beérkező pályamunkákról. A zsűriben neves, szakmai díjjal jutalmazott építészek lesznek.
A létesítmény kivitelezőjét szintén nyílt versenypályázaton választják ki, az építést várhatóan 2003 végén fejezik be. Az előzetes számítások szerint a gyártás és építés 470 millió forintba kerül.
A költségvetési elképzelésekkel azonban nem kívánják befolyásolni a tervezőmérnököket. Amennyibben olyan tervpályázat érkezik, amelyik szebb, újszerűbb, de több pénzbe kerül, a Vízművek hajlandó megemelni a kivitelezésre szánt összeget.
A Fővárosi Vízművek Rt. egy kiállítást is rendez a beérkezett pályaművekből és a makettekből. Ez alapján a budapestiek is eldönthetik, hogy a szakmai zsűrinek milyen tervek és elképzelések közül kellett választania.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra